"Başarı-ödül dengesini iyi kuramadık"

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı Uğur Erdener, "Eğer başarı ile ödüllendirmeyi belli bir denge içinde tutamazsak ki tutamadığımız ortada, bu, başka durumların ortaya çıkmasına neden oluyor" dedi.

20 Ağustos 2014, Çarşamba 12:58
A A

Erdener, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin spora ciddi kaynak ayırdığını belirterek, "Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü, belediyelerimiz, kulüpler spora ciddi destek veriyor, bu bir gerçek. Öte yandan eğer biz başarı ile ödüllendirmeyi belli bir denge içinde tutamazsak ki tutamadığımız ortada, bu, başka durumların ortaya çıkmasına neden oluyor. Fazla ödül vermek, yaşadığımız doping olaylarının bir nedeni olarak görülebiliyor, az verince de sporcunun teşviği azalıyor" diye konuştu.

Dopingi sadece yüksek ödüle bağlamanın yanlış olduğunu belirten Erdener, "Denetim mekanizmasını iyi işletiyorsanız, eğitimi iyi verebiliyorsanız zaten bu mahsur ortadan kalkacaktır ama biz bunları geçmişte yapamadık. Dengeleri iyi kuramadık ve kolay yolu seçip bir anda hemen ödülleri indirdik. Nedenlerden birini ortadan kaldırmış olduk ama bu kez de başka bir sorun ortaya çıktı. Sporcunun teşviği azaldı. Sporcu maddi destekten yoksun kalıyor" ifadelerini kullandı.

"Federasyon ve kulüplere büyük görev düşüyor"

Federasyon ve kulüplere büyük görev düştüğünü dile getiren Erdener, "Yüksek performans sporcularını farklı anlamda teşvik etmeleri gerekiyor. Örneğin bizim TMOK üzerinden verdiğimiz desteğin benzerini, federasyonlar da özerk yapıları içinde verebilirler. Spor Genel Müdürlüğü de kendi bütçesi içinde destek vermeye çalışıyor. Bu tür destekler birleşince bu sorunun ortadan kalkacağını düşünüyorum" dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın, sporun dopingten temizlenmesi konusunda kararlı olduğunu anlatan Erdener, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu, bizler açısından çok memnuniyet verici. Eğer sporun en üst otoritesinin bu kadar açık, net, kesin konuşması, yanlış davranışın önlenmesi açısından önemli. Bakan beyin bu ciddi duruşu, üretilmekte olan anti-doping politikalarının desteklenmesi ve uygulamaya geçirilmesinde, bakanlığın maddi manevi desteğinin ortaya konması açısından büyük memnuniyet veriyor."

Gelinen noktada Türkiye’nin dopingle mücadeleyi çok başarılı yürüten bir ülke konumunda olduğunu, yüzde olarak bakıldığında dopingli yakalanma oranında, geçen yıla oranla ciddi düşüş yaşandığını belirten Erdener, özellikle atletizm, halter, güreş gibi branşlarda federasyonların çok daha bilinçli olduğunu vurguladı.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;