Başbakan 10 bin TL verdi yetmedi!

Başbakan Erdoğan'ın, genç çifte düğün için verdiği parayı, kız ve erkek tarafı kendi aralarında paylaşınca...

Başbakan 10 bin TL verdi yetmedi!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Ordu’nun Ünye ilçesinde yaşayan 22 yaşındaki Tolga Özkan ile Şanlıurfalı 20 yaşındaki Birgül Çapar’ın evlenmeleri için yaptığı 10 bin liralık yardımı aileler kendi arasında paylaştı. Damat adayı Tolga Özkan, “Başbakanımız parayı nişanlımın babasına vermiş. Daha sonra benim ailemle parayı yarı yarıya paylaştılar. Benim evlenebilmem için eşva ve altın konusunda sıkıntı var. 15 bin liraya daha ihtiyacımız var” dedi.

Başbakan Erdoğan geçen Pazar günü Samsun’da yaptığı mitingin ardından Ordu’ya giderken, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait helikopteri Ünye İlçesi’ndeki eski havaalanına indirtip burada 52 yaşındaki Recep Kaya’nın evinde bir süre dinlendi. Buradaki fındık üreticileri ile sohbet edip sorunlarını dinlerken, Güneydoğudan gelen tarım işçileriyle de konuşan Başbakan Erdoğan, yanına gelen ve bir elektrikçinin yanında 500 lira aylıkla çalışan Tolga Özkan’ın, Şanlıurfalı bir genç kızla nişanlı olduğunu öğrendi.

'ELİMİZDEN GELENİ YAPARIZ'

Bunun üzerine sevincini dile getiren Başbakan Erdoğan, “Demek ki kız alıp veriyoruz” diyerek düğün tarihini sordu. Tolga Özkan’ın babası Ahmet Özkan, oğlunu maddi imkansızlıklar nedeniyle evlendiremediklerini söyleyince Başbakan Erdoğan, “Biz elimizden gelen her türlü yardımı yaparız” diyerek helikopterle Ordu’ya gitti. Buradaki programının ardından gece yarısı Samsun Çarşamba Havaalanı’na dönen Başbakan Erdoğan’ın talimatı ile Tolga Özkan’ın babası Ahmet Özkan ile Birgül Çapar’ın babası Fethi Çapar Samsun’a çağırılıp, danışmanları aracılığıyla Fethi Çapar’a düğün masrafları için 10 bin TL verildi.

PARAYI BÖLÜŞMÜŞLER

Ancak Başbakan Erdoğan tarafından verilen 10 bin TL’nin daha sonra iki aile arasında yarı yarıya paylaştırıldığı ortaya çıktı. Damat adayı Tolga Özkan, kendisinin parayı görmediğini söyleyerek şöyle dedi:

“Geçen yıl fındık toplamaya gelen Birgül ile tanışıp birbirimizi sevdik. Sonra aile arasında nişan yaptık. Ancak maddi imkansızlıklar nedeniyle bir türlü düğün yapamadık. Başbakanımız Ünye’ye geldiğinde bu konu açıldı. Kendisi de bize yardımcı olacağını söyledi. Başbakan'ın danışmanları benim babam ile nişanlımın babasını Çarşamba Havaalanı’na çağırdı. Burada nişanlımın babasına 10 bin TL para verilmiş. Benim bu paradan haberim yok. Ben para görmedim. Parayı aile büyükleri gidip almış.”

'BAŞLIK PARASI İSTEMEDİLER'

Henüz düğün tarihini kararlaştırmadıklarını belirten Tolga Özkan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Başbakanın verdiği parayla düğünü yapabiliriz, eşya ve altın konusunda sıkıntı yaşarız. 5 bin lira babama, 5 bin lira kayınpederime kaldı. Benim evlenebilmem için yaklaşık 15 bin liraya daha ihtiyacım var. Zamanında başlık parası istemediler. Diğer ailenin de durumu olmadığı için başlık parası niteliğinde töreye de uymak amaçlı 3 bin TL istediler. O bizim için sıkıntı değil. Bizim için eşya olsun, altın olsun yapılacak masraflar sıkıntı. O aldıkları parayı Başbakandan almış gibi değil de, sanki bizden alınmış gibi gösterecekler. Onların o tarafta böyle şeyler gazetelerde haberlerin görünmesi iyi karşılanmıyor. İyi karşılanmadığı için kızıyorlar. Bu sene içinde düğün yapılacak. Eğer destek yardım olursa Ramazan Bayramı'ndan sonra yapma ihtimalimiz var.”

İsmail AKDUMAN- Şakir GÜREL/ÜNYE (Ordu), (DHA)