Başbakan Arınç'ın sözlerini değerlendirdi

Finlandiya, İsveç ve Polonya'da temaslarda bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün gece yarısı yurda döndü. Gezisi hakkında değerlendirmelerde bulunan ve gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, Bülent Arınç'ın kendisi ile ilgili sitem dolu açıklamalarına da değindi

09 Kasım 2013, Cumartesi 10:06
A A

Başbakan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

'BİR SIKINTI VARSA ARAMIZDA GÖRÜŞÜRÜZ'

“Yurt dışı seyahatindeyiz. Ülkenin bu ülkelerle yaptığı görüşmelerden nasıl bir fayda sağlayacağını konuşmalıyız. Benim basından beklentim budur. Benim bir arkadaşım veya hükümet sözcüm bir şey söylemiş, bu konuyu görüşeceğim mahal burası değil, sizler değilsiniz. Kendi aramızda görüşürüz. Bir sıkıntı varsa aramızda görüşürüz. Partinin genel başkanı ve hükümetin başbakanı benim. Varsa herhangi bir sıkıntı kendi aramızda görüşürüz. Gereğini, gerektiği yerde ben yaparım. TV ile medya aracılığı ile yapmam, MYK’da, Bakanlar Kurulu’nda görüşürüz.”

Başbakan, medya ile görüşmesi öncesinde Arınç’la telefon teması olup olmadığı sorusuna da “Hayır. Görüşmedim. Niye görüşeyim” yanıtını verdi.

BÜLENT ARINÇ NE DEMİŞTİ?

Başbakan Erdoğan’a yöneltilen diğer sorular ve yanıtları şöyle:

'KONUYU NEREYE GETİRDİLER'


-Öğrenci evleri tartışması sürüyor bir açıklamanız olacak mı?

Ben açıklanacak her şeyi söyledim. Bu tür konular bir ya da iki defa konuşulur. Sürekli aynı şeyleri söylemenin anlamı yok. Açıklamalarımı farklı yerlere çekmenin de bir anlamı yok. Konuyu fuhuşa, zinaya, evlere paldır küldür girmeye kadar getirdiler... Ailelerin şikâyetleri üzerine bir açıklama yaptık, konuyu nerelere getirdiler.

-Suriye’ye dönük silah sevkiyatı hakkında yeni bilgi var mı?

Roket mermilerinin kalıplarını Konya ve Adana’daki fabrikalara Suriyeli gruplar getirmiş. Paralarını da vermişler. Aslında o fabrikalar tarım aletleri üreticileri. Aslında o TIR’ın yakalanması Türkiye Cumhuriyeti’nin hassasiyetini gösterir. Türkiye’nin silah üreten resmi veya yarı-resmi silah üreticileri belli. Özeller de... Bunların satışları tamamen kayıt altında. Türkiye Cumhuriyeti hükümeti hiçbir terör örgütünün arkasında değildir. Türkiye güçleniyor. İçeride, dışarıda engellemeye çalışan güçler var. Sermaye, medya ve arkasında olan ülkeler var. Türkiye’yi terör örgütleriyle bağlantılı göstermeye çalışıyorlar. O silahların menşeilerine bakarlarsa kendi ülkelerine ait çıkar.

Yerel seçim adaylarınız belli oldu mu?

Bu pazar 14 büyük şehrin temayül yoklamalarını alacağız. 30 büyük şehir bitmiş olacak. Kalan 51 ilin yoklaması da haftaya gelecek. Mutmain (tatmin) olduğumuz, kanaatimiz kesinleşen illerin adaylarını art arda açıklamaya başlarız.

'DİNLEMEYE ENGEL OLDUK'

Uluslararası dinleme skandalında Türkiye’ye dönük dinleme iddiaları da var...

Uluslararası camiada egemen güçler bunu hep yaptı. Hep dinlemeye çalıştılar. Biz de bu gelişmelere yönelik altyapı çalışmalarına izin vermedik, engel olduk. Rahatsız oldular. Bu arada olanlar var. Artık uzay dinlemeleri var. MİT’in alt yapısı 10 yıl öncesi gibi değil. GES’in MİT’e devriyle sonuç almaya başladık. Teknolojiyi daha iyi kullanır hale geldik.

Anayasa görüşmeleri yine tıkandı, ne düşünüyorsunuz?

CHP iadeiziyarette 4 parti bir arada olmazsa yokuz dedi. Zaten 4 parti uzlaşmış. 2’si kayış atıyorsa, biz çıkaralım demeliler. Dürüst değiller, samimi değiller. 2 partinin gücü yeterli, 63 madde değil, hepsini çıkaralım.

'MUHAFAZAKÂRLARA KURUCU ÜYEYİZ'


Avrupa’daki muhafazakâr partilerin yeni oluşumuna üye oldunuz değil mi?

Avrupa Muhafazakâr ve Reformcu Partiler Birliği kuruldu. Biz de kurucu üyesi olduk. İngiltere ve Çek Cumhuriyeti iktidar partileri de üye.

EGEMEN BAĞIŞ'I GÖSTERDİ


Başbakan Tayyip Erdoğan, Polonya’nın başkenti Varşova’da katıldığı Türkiye-AB İlişkileri Konferansı’nda Türkiye’nin AB’ye alınmamasına ilginç bir tepki gösterdi. Erdoğan, AB Bakanı Egemen Bağış’ı göstererek, “Biz AB Bakanlığı’nı niye kurduk. Fellik fellik üye ülkeleri dolaşıyor. Avrupalı liderleri gördüğü kadar herhalde hanımını görmüyor” dedi.  Erdoğan özetle şunları söyledi: “Ayakları üzerinde duran bir Türkiye var. AB müktesebatında bu yok mu? Türkiye bunları sağlamış. Mali disiplini yerinde olan ve bunu  tartışmaya müsaade etmeyen bir Türkiye var. AB’deki görüşmelerimizi hep sürdürdük, sürdürüyoruz. Önümüze çıkartılan tüm olumsuzluklara rağmen sabırla biz bu süreci götürüyoruz.” Sadece müktesebat için değil. Ülkemiz, milletimiz, geleceğimiz için reformlarımızı yapıyoruz.”

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;