Başbakan, Baykal'ı Alevilerle vurdu

Başbakan Erdoğan, CHP lideri Baykal'ı "Aleviler senin arka kapın mı?" diye eleştirdi

01 Aralık 2009, Salı 15:06
A A

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

GAZETECİLERE TEPKİ


Milliyet Gazetesi yazarı Mehmet Tezkan'ın bugün yazdığı "Siyasetçiler az konuşunca ülke rahatlıyor!" yazısına tepki gösteren Başbakan Erdoğan, "Bu planlı haberleri yayınlayan bu türden sipariş haberler var. Bugün bir tane var. Siyasetçiler ne kadar az konuşursa ülke o kadar huzur bulur diyor. Ne kadar güzel.

Siz köşe yazarları, siz ne kadar az yazarsanız ülke o kadar huzur bulur. Geçmişte bir köşe yazarı haftada bir ya da iki yazı yazardı. Ama şimdi bunlar her gün bırak yarım saatte bir köşe yazısı yazabiliyorlar. Bunlar barış, millet ve devlet düşmanlarıdır." diye konuştu

'TÜRKİYE'DE MUHALEFET SORUNU VAR'

Türkiye'de 7 yıldan bu yana muhalefet sorunu olduğunu dile getiren "Tembel çapsız muhalefetten hiçbir hayır gelmez. Hep söylüyorum demokrasinin gereği iktidarında muhalefetinde güçlü ve etkin olmasıdır. Güçlü bir iktidar gelemedi. Kendilerine cumhuriyetçiyiz diyenler? İktidardayken Cumhuriyet Türkiye’sine bir çok eser kazandırmış mı? Hayır. Sorsanız biz koalisyondaydık diyecekler. Sen zaten koalisyondan kurtulamayacaksın ki." dedi.

'ALEVİLERE CHP KAPISINI SEN KAPATTIN'

Konuşmasında CHP ve MHP'ye sert tepki gösteren Başbakan şöyle devam etti: "Kendi partilerinden böyle şey olmaz deniliyor. Sözlerin sahibi çıkıyor. Yanlış anlamadınız. Dersim’de analar ağlamıştı. Bugünde anaların ağlamasında bir sakınca yoktur diyorlar.

Ana muhalefet lideri de kendi genel başkan yardımcısının sözleri karşısında şaşkına düşmüş, yine pervasızca yine Ak Parti’ye saldırıyor.

Alevilere CHP’nin kapılarını kapatırken sen değil miydin? Ahmet Güryüz Ketenci’yi seçtirinde, işte İstanbul İl Başkanlığı’na seçtiğimiz arkadaşımız hem Türk hem Sünnidir. Diyerek mutlulukla verdiğiniz beyanat unutulmadı sayın Baykal.

Hem Kürt, hem alevi vatandaşları partinizden dışladınız. Sizin ne kadar hizipçi olduğumuz dillere destandır. İyi tanınırsınız. Genel başkan yardımcım Hüseyin Çelik gereken cevabı verdi. Aleviler sizin arka bahçeniz değildir"

MHP’YE CEVAP

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin kendisi hakkındaki iddiaları da yanıtlayan Erdoğan, "Dudak okumaktan bir şeyler çıkarmışlar. Çok garip şeyler öğreniyoruz. Kendi kimlik ve kişiliklerini sanıyorum bizde görmek istiyorlar.
Biz onların kimliğinde asla olmadık, olmayacağız. Bizim kitabımızda olmayan şeyleri asla bize ispat ettiremez." diye konuştu.

3

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;