'Başbakan hıncını işçilerden alıyor'

CHP lideri Deniz Baykal, Başbakan'ın ABD gezisine ilişkin "Başbakan ABD karşısındaki hıncını TEKEL işçilerinden çıkartıyor" değerlendirmesinde bulundu

'Başbakan hıncını işçilerden alıyor'

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal, Esenboğa Havalimanı'nda Van'a hareketinden önce gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Başbakan Erdoğan’ın ABD gezisi konusunda geri adım attığını savunan Baykal, şöyle konuştu: “Sayın Başbakan Nisan’ın 13’ündeki ABD’deki toplantıya katılmayacağını da ilan etmiştir.

Üstelik kendisi katılmayacağını söylemekle yetinmemiştir, TÜSİAD’ın ve diğer kuruluşların da ABD’ye yapacağı ziyareti engellemiştir. Bunu bir politika olarak ortaya koymuştur.

Ama bu tutum bir ay bile sürdürülememiştir. Geldiğimiz noktada başbakanın söylediklerinin tam tersini yapma noktasına geldiğini görüyoruz. Şaşırtıcı değil başbakanın bu tutarsızlıkları, bu çelişkileri.

Büyük konuşup arkasından tam tersini uygulamaya koymakta oluşu bundan öncede tanık olduğumuz bir başbakan üslubudur. Maalesef dış politikamızda böyle tutarsızlıklarla tanık oluyoruz."

“ABD KARŞISINDAKİ GERİ ÇEKİLİŞİNİN HINCINI, TEKEL İŞÇİLERİNDEN ALIYOR”

Başbakan Erdoğan’ın ABD gezisindeki geri çekilişinin hıncını, Tekel işçilerinden çıkardığını öne sürdü. Baykal, “TEKEL işçilerinin eylemi, Türkiye’nin bir güzelliği, büyük bir sorumluluk duygusuyla, şikayetlerini topluma mal etmeye çalışıyorlar.

Türkiye’de hiç kimse onların eyleminden şikayetçi değil. Demokratik bir hak kullanıyorlar, anlamak mümkün değil, buna karşı hoşgörüsüzlük tepki anlaşılır değil.

Başbakan Amerika karşısında ki geri çekilişinin hıncını öyle anlaşılıyor ki TEKEL işçilerinden alıyor” diye konuştu.