Başbuğ nefes aldı

Demokratik Açılım süreci ve PKK'lıların teslim olması sırasında yaşananlar nedeniyle sıkıntılı günler geçiren Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Türk askerinin olağanüstü mücadelesini anlatan 'Nefes' adlı filmi izleyip keyiflendi

26 Ekim 2009, Pazartesi 05:00
A A

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, son günlerin en popüler filmi olan ‘Nefes’i dün akşam Ankara Panora Alışveriş Merkezi’ndeki sinemada izledi.

Bir haftada 400 bin kişinin izlediği film, Irak sınırında 2 bin 365 metre yükseklikteki Karabal Jandarma Karakolu’nu korumakla görevlendirilen bir yüzbaşı komutasındaki 40 askerin hikayesini anlatıyor.

‘1990’LARI HATIRLADIK'

Film çıkışında açıklama yapan Başbuğ şunları söyledi:

“Filmde gerçeği mümkün olduğunca yansıtmaya çalışmışlar. Güzel bir film olmuş. Yüzbaşının personelle yaptığı konuşmadan çok etkilendim. En çok etkilendiğim sahne askerin Atatürk büstüyle kurduğu bağdı. İşte gerçek askerimiz bu! Önemli sahnelerden biriydi. Filmdeki askerler en güzel mesajları vermişti. Askerlerin robot olmadıklarını, insan olduklarını anlattılar. Ayrıca bu film bize 1990’lı yılları hatırlama imkanı verdi. 1990’larda terör örgütü Türkiye’nin belirli bölgesini kontrol altına alma, bağımsız devlet kurma hedefi güdüyordu. Bugün terörle bu hedeflerine ulaşamayacaklarını anladılar.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.