Başbuğ'dan 'özel' teklif

Kara Kuvvetleri Komutanı krizi dün de çözülemedi. Ancak Genelkurmay Başkanı Org. Başbuğ'un önceki gece görüştüğü Başbakan Erdoğan'a bu görev için Jandarma Genel Komutanlığı'na atanan Necdet Özel'i önerdiği, onun yerine ise Genelkurmay 2. Başkanı Aslan Güner'in getirilmesini istediği iddia edildi

a
a
Pazar, 08 Ağustos 2010 - 05:00


Başbuğ'dan 'özel' teklif

MUTABAKAT İDDİASI

Balyoz davası kapsamında, 101 asker hakkında çıkan yakalama kararının kaldırılması nedeniyle önceki gece yarısı olumlu bir havada gerçekleştiği belirtilen Başbakan Erdoğan- Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ görüşmesinin ardından Yüksek Askeri Şura (YAŞ) krizinin çözümü yolunda mutabakata varıldığı iddiaları gündeme geldi.

HEMEN YANIT VERMEDİ

Başbuğ’un, Erdoğan’ın veto ettiği Org. Hasan Iğsız’ın yerine Kara Kuvvetleri Komutanlığı için Jandarma Genel Komutanlığı’na atanan Org. Necdet Özel’i, Jandarma için ise Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Aslan Güner’i önerdiği iddiası kulislere yansıdı. Ancak Erdoğan’ın bu öneriye hemen evet demediği öne sürüldü. Başbuğ’un, Org. Işık Koşaner’in Genelkurmay Başkanı olduktan sonra bu sorunun çözülmesinden yana olduğu da iddia edildi.

SÜRE UZATILMASI GEREK

Necdet Özel’in Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na getirilmesi durumunda, iki yıl bu görevi yaptıktan sonra Org. Koşaner hala görevde olduğu için emekli olması gündeme gelebilecek. Bu formüle Özel’in Genelkurmay Başkanlığı yolunu kapadığı için karşı çıkılıyordu, çünkü bugüne kadar 2 yıldan fazla Kara Kuvvetleri Komutanlığı yapan yoktu. Ancak Genelkurmay Başkanı’nın teklifi doğrultusunda kuvvet komutanlarının görev süresi bir yıl uzatılabiliyor.

BU FORMÜL UYGULANMADI

Bugüne kadar hiç uygulanmayan bu formülün, 2012’de Org. Necdet Özel için uygulanmasına, Org. Işık Koşaner’in karar vermesi gerekecek. Öte yandan Aslan Güner’in Jandarma Genel Komutanı olmasına Cumhurbaşkanı Gül ve hükümetin soğuk bakabileceği belirtiliyordu. Aslan Güner, Ankara Garnizon Komutanı olduğu dönemde, havaalanında karşıladığı Cumhurbaşkanı Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül ile tokalaşmamak için bulunduğu yeri değiştirmişti.

GÜNER’İN YOLU AÇILABİLİR

Başbuğ’un önerdiği belirtilen formül hükümet tarafından kabul edilirse, Necdet Özel Kara Kuvvetleri Komutanı’yken 2012’de görev süresinin uzatılmaması durumunda Aslan Güner’in, Koşaner’den sonra Genelkurmay Başkanı olma olasılığı güçlenecek. Ancak Erdoğan-Başbuğ görüşmesinin ardından TSK’nın 1 ve 2 numarasına dün de atama yapılmaması başka senaryoların da konuşulmasına neden oldu. Ortada 3 senaryo bulunuyor.

4’Ü DE EMEKLİ OLABİLİR

1- Başbuğ Kara Kuvvetleri’ne Necdet Özel’i önerdi. Bu formül istenmezse Ege Ordu Komutanı Hayri Kıvrıkoğlu olabilir. 2- Başbuğ isim önermedi. Kararı Org. Koşaner’e bıraktı. Bu durumda Org. Özel veya Org. Erdal Ceylanoğlu’nun, 1. Ordu Komutanlığı’nda birkaç gün kalıp Kara Kuvvetleri’ne atanabilir. 3- Erdoğan ve Başbuğ anlaşamadı. 30 Ağustos’ta Başbuğ, Koşaner, Iğsız ve Atila Işık emekli olacak. Necdet Özel ya da hava ve deniz komutanlarından biri genelkurmay başkanı olacak.