Başhekimin 'evet' reçetesi

Başhekimin 'evet' reçetesi

24 Ağustos 2010, Salı 10:01
A A

Trabzon Numune Hastanesi Başhekimi Prof. Algün, MR çekimlerinde yaşanan sıkıntıları dile getirdiği köşe yazısında bir de çözüm önerdi: Keşke sokaktaki vatandaşımız sığ tartışmalar yapmak yerine statükoyu değiştirmek için diyeceği bir 'Evet'in günlük hayatındaki karşılığını kavrayabilse...

Türkiye 12 Eylül'de yapılacak referanduma kilitlenirken, Trabzon'dan ilginç bir haber geldi. Numune Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ekrem Algün, Trabzon'da yayımlanan Günebakış adlı yerel bir gazetede kaleme aldığı köşe yazısında, önce kurumda yaşanan sağlık sorunlarını anlattı. Sonra da çözüm için referandumda verilecek 'Evet' oylarını adres gösterdi. Algün, 9 Ağusto 2010'da yayımlanan 'MR raporları ve statüko' başlıklı yazısında, özetle şu görüşleri dile getirdi:

STATÜKOCU YÜKSEK YARGIYA TAKILIYOR

- Hastanemizde en fazla şikayet aldığımız konu MR çekimleriyle ilgili yaşanan gecikmeler. MR raporlarının yazımı 45 güne kadar uzamakta. Problemin ana nedeni hastanemizde olması gerekenin yarısı kadar radyoloji uzmanının bulunması. Sağlık Bakanlığımızın elindeki raydoloji uzman sayısı yetersiz. Bakanlık, 8 yıldır istatistiklerle doktor açığını ortaya koyup, tıp fakültelerinin kotenjanlarını artırmak istediği halde Türk Tabibler Birliği ve YÖK tarafından muhalefetle karşılaştı. Bakanlığımızın ürettiği çözümler ise statükocu yüksek yargıya takılıyor.

Hukuk sistemi, küresel gelişmeye uyum sağlayamıyor
- Mesela yabancı hekim istihdamı projesi Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi. Yine özel kuruluşlardan sağlık hizmeti için yapılan çabalar idari mahkemelerden dönüyor. Poliklinikte bakılan hasta başı 80 kuruş ödeyerek gereksiz MR istemlerini önlemeyi amaçlayan paket sistemi de Danıştay tarafından iptal edildi. Yani küresel gelişmelere uyum sağlamakta zorlanan hukuk sistemi çoğu zaman vatandaşın işini çok daha zorlaştırıyor. Keşke sokaktaki vatandaşımız sığ tartışmalar yapmak yerine statükoyu değiştirmek için diyeceği bir EVET'in günlük hayatındaki karşılığını kavrayabilse.

‘Amacım hastanede yaşanan sıkıntılara çözüm bulmak’
Haber üzerine bir açıklama yapan Başhekimi Prof.Dr. Ekrem Algün, devlet memuru olmadığını söyledi, “Amacım hastanede yaşanan sıkıntılara çözüm bulmaktı” dedi.

Rize Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğretim üyesi olduğunu belirten ve geçici görevlendirme ile Trabzon Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği’ne atandığını anlatan Prof.Dr. Algün, 9 Ağustos tarihli Günebakış Gazetesi’nde yayımlanan ‘MR raporları ve Statüko’ başlıklı yazısıyla ilgili bilgi verdi. Başhekim Algün şunları söyledi:

“Devlet memuru değilim. Öğretim görevlileri herhangi bir siyasi partiye üye olabilir, siyaset yapabilir. Ancak bu konu daha farklı. Hastanede yaşanılan sıkıntıları dile getirmek adına bir yazı yazdım. Amacım hastanede yaşanan sıkıntılara çözüm bulmak. Yaşanan sorunlardan ötürü ızdırap duyuyorum. Sağlıkta yaşanan bir takım sorunlara çözüm bulmayı amaçlıyorum. Kaç yıldır burada görevliyim ancak hiç siyaset yapmadım. Fakat Türkiye’de bazı kafaların değişmesi gerektiğini düşünüyorum. Bir sağlık görevlisi günde 20 tane MR çekiyor. Bu da bizi yoğunluğa ve personel sıkıntısına sokuyor. Türkiye’de doktor sıkıntısı yaşanmaktadır. İthal doktor uygulaması bu sorunun çözümü için çok mantıklı uygulamaydı. Bu uygulama kanunen onaylanmayınca bu tür sorunlar doğuyor. Yazımda bunları dile getirmek istedim.”


Akşam - DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;