Başınıza Emek kadar alışveriş merkezi düşsün!

Cuma, 09 Nisan 2010 - 05:00

İstanbul’un en önemli sembollerinden biri olan Beyoğlu’ndaki Emek Sineması yıkılmak üzere! “Hiç duymamıştık, şimdi bu da nereden çıktı?” diyebilirsiniz çünkü İstanbulluları ilgilendiren bu tip kararlar zaten hep sessiz sedasız alınır. Emek Sineması’nın da içinde bulunduğu ve iç içe geçmiş 5 binadan oluşan “Cercle d’Orient” (Serkldoryan) adı verilen tarihi yapının, yıkılıp yerine bir alışveriş merkezi yapılması için karar alındı.
Dünyanın en güzel klasik yapılarından biri olan 1870 tarihli Serkldoryan binası, bir dönem İstanbul’undan günümüze kalan nadide eserler arasında.
Önceki akşam NTV’de Mirgün Cabas’a konuk olan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, kendisinin de Emek Sineması’nın korunmasından yana olduğunu ancak bu konuda karar mercii olmadığını anlattı. Oysa ben Beyoğlu’nun güzelleştirilmesi için bugüne kadar önemli projelere imza atan Demircan’ın cesur bir duruş göstermesini ve yıkıma açıkça karşı çıkmasını beklerdim. Daha önce de pek çok kararda belediye başkanları topu yine başkalarına atmıştı.
Boğaz’a hakim noktaya dikilmesine göz yumulan Gökkafes, dünya mimarlık tarihine kara bir leke olarak geçmedi mi? Tarlabaşı’nda en merkezi yere inşa edilen TRT’nin korkunç binasına ne demeli? Benzer bir durum Haydarpaşa Garı’nın bulunduğu alanı bekliyor.
Şimdi sıra 875 koltuklu Emek Sineması’nda... Kamuoyunun tepkisini çekmemesi için gizlendiğini anladığımız plana göre, içinde Emek Sineması’nın da bulunduğu binanın iç kısmı tamamen yıkılacak. Yerine büyük bir alışveriş merkezi inşa edilecek ve Emek Sineması, daha küçültülmüş olarak bu binanın 8’inci katına taşınacak.
Beyoğlu’nda doğmuş ve çocukluğunu orada geçirmiş bir yurttaş olarak şunu söyleyeyim: Emek’in yıkılmasıyla sonuçlanacak bu projeyi gerçekleştiren ve onay verenler affedilmez bir tarihi hataya imza atmış olacaklar.
İstanbul’u yönetenler ıslah edeceğiz diyerek yola çıkmış ve güzelim Tarlabaşı’nı dümdüz etmişlerdi. Yıkılan binalarla birlikte şehrin hafızasının çok önemli bir bölümü resmen silinmişti. Düşünebiliyor musunuz? İstanbul’un tarihi semtlerinde, Fatih’te, Eyüp’te, Beyoğlu’nda ailelerimizin yaşadığı binalar bugün yok. Rant uğruna kültürel değerler feda edildi.

Şehri dümdüz ettiler
6 bin yıllık tarihi olan üstelik Avrupa’nın Kültür Başkenti olmuş bir şehre bu yapılır mı?
Emek’i yıkma gerekçeleri de çok tanıdık. İstanbul’u veba gibi saran alışveriş merkezi hastalığını şimdi İstiklal Caddesi’ne bulaştırdılar. İstiklal Caddesi zaten doğal bir alışveriş alanıdır. Böyle bir yerde ucube görüntülü bir alışveriş merkezinin işi ne?
İstanbul, ölçek ve tarihi doku olarak Paris ve Roma gibi bir şehir. Roma’da böyle tarihi bir sinema binasının yıkılıp yerine alışveriş merkezi yapıldığını düşünebiliyor musunuz? Ahali, bunu yapmaya kalkanları şehrin dışına kadar kovalar.
Sanatseverler, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Türkiye’ye getirilen dünya sineması örneklerini yıllar boyunca Emek Sineması’nda izlemişti.
İstanbul’a, kültüre ve sanata ne kadar değer verdiğini bildiğimiz İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı’nı akıl dışı bu projeye müdahale etmeye çağırıyorum. Mesleği mimarlık olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın da elini vicdanına koyup bu işe “dur” demesini bekliyorum.