Başka bir hayat gerçekten mümkünmüş

28 yaşındaki Burçin Ören ve 33 yaşındaki Burcu Ören’i 6 ay sürecek yolculuklarının 90’ıncı gününde Filipinler’de yakaladık.

25 Kasım 2017, Cumartesi 05:00
A A
İKİ KIZ KARDEŞ İSTİFA ETTİ VE ALIP BAŞINI GİTTİ

İKİ KIZ KARDEŞ İSTİFA ETTİ VE ALIP BAŞINI GİTTİ

IŞIL CİNMEN isil.cinmen@posta.com.tr “Haftanın beş günü 8.00-17.00 arası çalışmaktan daha değerli bir şeyler yapmak için doğmuş olmalıyım diye düşündüm ve harekete geçtim” diyor Burcu. Yönetici olduğu spor perakende sektöründe geçen, kurumsal hayatla dolu 10 yılın ardından... Operasyon sorumlusu olan kardeşi Burçin’i de ikna ediyor ve hayallerini gerçeğe dönüştürmek için başlıyorlar para biriktirmeye. Her ay ne kadar biriktirebiliriz diye hesap yapıyorlar. Beyoğlu Şişhane’deki evlerini kapatıp ailelerinin yanına taşınıyorlar. Arkadaşlarıyla daha az görüşüp, daha az eğlenip, daha tutumlu yaşıyorlar. Biriktirme süreci bir yıl sürüyor. Bir de sosyal medya hesabı açıyorlar: Sisters Away (Kız kardeşler uzakta). Ve böylece ‘yol’ hayata dönüşüyor...

‘Yolda olmak’ ne demekmiş?

‘Yolda olmak’ ne demekmiş?

Burcu: Muhteşem yol arkadaşlarımız oldu. Sayısını bilmediğimiz kadar fazla hostelde kaldık. Hiç bitmeyecekmiş gibi gelen otobüs, tren yolcukları yaptık. Yol sadece eğlenceden ibaret değil. Hastalandık, zehirlendik, sevdiklerimizi özledik. Bazı günler çok üzüldük, çok düşündük eskileri… Yol çok şey öğretiyormuş. Sabırlı, hoşgörülü olmayı, önyargılardan kurtulmayı… En çok da pisliğe alışmayı! Bazen 24 saatten uzun yolculular yapıyoruz. Korkunç tuvaletlere girmek veya hiçliğin ortasında, pis bir büfede yemek yemek zorunda kalıyoruz. Ama tek bir kez bile pişman olmadık. İyi ki cesaret ettik, iyi ki yoldayız…

Burçin: Yol, her gün kendi sınırlarını zorlamakmış. Yapamam dediklerini yapmak, korkuların üstüne gitmek... Koşullara hızla adapte olmak… Başta 30 dolarlık özel banyolu otellerde kalırken şimdi gecesi kişi başı üç dolara yatakhanelerde kalıyoruz. Çarşaflar kokuyorsa üzerine t-shirt geçiriyoruz. Tuvalete gireceksek maske takıyoruz. Yolu seversen dikenine katlanmayı da öğreniyorsun.

Yol nereye götürürse...

Yol nereye götürürse...

Altı ay sürecek yolculuğun tamamı Asya kıtasında geçecek. İlk durağımız Endonezya’ydı. Sonra Malezya’ya, Tayland’a, Laos’a ve oradan Kamboçya’ya geçtik. Önümüzdeki iki ay boyunca Filipinler’deki adaları gezeceğiz. Son paramızla Nepal’e geçmeyi umuyoruz.

Makyaj yapmamak ne şahaneymiş!

Makyaj yapmamak ne şahaneymiş!

Sadeleşmek ne öğretiyor? Burcu: İşleri bırakıp sadece kendi sorumluluğunla kalınca hiç olmadığın kadar özgür hissediyorsun. Hayatını iki sırt çantasına doldurabiliyorsun. Bu kadar az eşya yetiyormuş insana… Kullanmadığımızı fark ettiğimiz bütün eşyaları yola bırakıyoruz. Ne giyeceğini düşünmemek, saçını kurutmamak, makyaj yapmamak ne şahaneymiş!

İSTANBUL’DA YAPAN HER YERDE YAPAR

İSTANBUL’DA YAPAN HER YERDE YAPAR

Dünya iki kızın özgürce gezmesi için yeterince güvenli miymiş? İstanbullu iki kızın mı? Evet! İstanbul’da arkanı kollamaya alıştıysan, her yerde yaparsın!

Günde ne kadar harcıyorsunuz?

Günde ne kadar harcıyorsunuz?

Ulaşım, konaklama ve yemekler için iki kişilik günlük bütçemiz toplam 77 dolar. Yani kişi başı aylık 1.155 dolar.

BİR YANARDAĞA AŞIK OLDUK

BİR YANARDAĞA AŞIK OLDUK

İjen Krateri şu ana kadar bizi en etkileyen yer oldu. Endonezya'da, Java Adası’nın doğusunda aktif bir yanardağ. Kraterden çıkan mavi alevlerle gün doğumunu izlemek büyüleyiciydi.

Endonezya/Bali

Tayland/Phi Phi Adaları

Endonezya/Bali

Kamboçya/Koah Kong