Başkan üst geçidi savundu

Başkan üst geçidi savundu

02 Aralık 2009, Çarşamba 13:34
A A

Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, yapımı devam eden ve yaklaşık 300 metre uzunluğundaki üst geçidin tamamlanması ile Rize’nin yeniden denizi ve sahili ile barışacağını söyledi.

Bakırcı, gazetecilere yaptığı açıklamada, yapımı devam eden üst geçidin Atatürk ve Cumhuriyet caddeleri ile Menderes Bulvarı’nı Rize sahiline bağladığını belirtti.

Karadeniz Sahil Yolu kapsamında yapılan çalışmalar ile şehrin denizden koparıldığını ifade eden Bakırcı, "Bizim başka alternatifimiz yoktu. Cumhuriyet Caddesi’nden başlayan ve Karadeniz Sahil Yolu üzerinde daha önce yapılan mevcut üst geçide ilave yaparak üst geçidi 300 metre uzunluğa taşıyoruz. İsmail Kahraman Kültür Merkezi, Rize Ticaret ve Sanayi Odası yoğun olarak kullanılan alanlar. Bu üst geçit ile sahilden çok rahatlıkla bu alanlara ulaşımı sağlamış olacağız" dedi.

Köprünün karmaşık olabileceğini kaydeden Bakırcı, "Ancak bağlantıları yapabilmek için bunun olması gerekliydi. Aksi takdirde işlevselliği tartışılırdı. Halkı sahile ulaştırmak, sağlıklı hizmet vermek istiyorsanız böyle olmalıydı. İlginçliği de buradan kaynaklanıyor. Öyle zannediyorum ki, Türkiye’nin en uzun yaya üst geçidi olacak. Yaklaşık 300 metre uzunluğundaki üst geçidin tamamlanması ile Rize yeniden denizi ve sahili ile barışacak" diye konuştu.

Bakırcı, üst geçit yapılan yerde çok kaza yaşandığını belirterek, şunları söyledi:
"Karadeniz Sahil Yolu’nun tamamlanmasının ardından bu noktada 6 ölümlü kaza oldu. Çok sayıda yaralamalı ve maddi hasarlı kaza yaşadık. Bu nokta en çok kullanılan üst geçit noktası. Üst geçidin tamamen bitmesi ile kazaların sıfıra yakın olacağını düşünüyoruz. Bu tür kazaları önlemek için bazı ciddi tedbirler gerekli. ’Üst geçit orada olmasın’ diyenler var. Sahile nasıl geçeceğiz? Helikopter ya da paraşüt mü kullanacağız? Bunun başka yolu yok."

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;