Başörtülü genç kıza saldıran bipolar kadına 'Cumhurbaşkanına hakaret'ten beraat

İstanbul Maltepe’de bir minibüste başörtülü genç kızı darp ettiği gerekçesiyle yargılanan Ayhan Almila Kursar, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımları nedeniyle 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçundan yargılandığı davada beraat etti. Kursar, 'Ben bipolar hastasıyım. Babam şizofreni hastasıydı. Bu nedenle genetik olarak akıl rahatsızlığım vardır' dedi  

08 Mart 2018, Perşembe 12:03
A A
Maltepe’de bir minibüste başörtülü lise öğrencisinin başörtüsünü çekerek tekme attığı iddiasıyla yargılanan Ayhan Almila Kursar, "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan 4 yıla kadar hapis istemiyle hakim karşısına çıktı.

Anadolu 57’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuksuz sanık Ayhan Almila Kursar katılırken, sanık avukatı ve müşteki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı da salonda hazır bulundu.
 

'İLAÇLARIMI ALMADIĞIMDA SALDIRGAN OLURUM' 


Duruşmada söz alan sanık Kursar, iddianameye konu sözleri yazıp yazmadığını hatırlamadığını belirterek, "Ben bipolar hastasıyım. Hala tedavim devam ediyor. Tedavi bu hastalığımı baskılar. İlaçlarımı almadığım zaman saldırgan olurum. Atak zamanlarımda ya etrafa saldırırım ya da intihara teşebbüs ederim. Babam şizofreni hastasıydı. Bu nedenle genetik olarak akıl rahatsızlığım vardır" dedi.
 

'SANIĞIN CEZAİ EHLİYETİ YOKTUR' 


Bunun üzerine sanık avukatı, "Sanığın cezai ehliyetinin bulunmadığını düşünüyorum. Bipolar denilen rahatsızlığın atak dönemlerinde cezai ehliyet yoktur. Beraatine karar verilsin" şeklinde konuştu.

Davayı karara bağlayan mahkeme, söz konusu paylaşımların hakaret içerikli olmadığını ve paylaşımların ağır eleştiri kapsamında kaldığını gerekçe göstererek sanığın beraatine karar verdi.
 

İDDİANAMEDEN


Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, şüpheli Ayhan Almila Kursar’ın sosyal medya hesabından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında hakaret içerikli paylaşımlarda bulunduğu anlatılmıştı.

Adli tıp raporuna göre şüpheli Ayhan Almila Kursar’ın psikolojik rahatsızlığı sebebiyle kısmi cezai ehliyeti bulunduğunun kaydedildiği iddianamede,  şüphelinin "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan 1 yıldan 4 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti.
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;