Batan işadamının gözyaşları...

Batan işadamının gözyaşları...

23 Ekim 2009, Cuma 10:13
A A

CHP'nin 11 milletvekilinden oluşan heyeti, geçen günlerde kapısına kilit vurulan Denizli Basma ve Boya Fabrikası'nı ziyaret etti. 1973 yılında şirketi kuran, Denizli sanayisinin duayen ismi olarak kabul edilen Yönetim Kurulu Başkanı Esat Sivri ile görüşen CHP heyeti, işadamına nasıl battıklarını sordu. Görüşme sırasında bir ara gözyaşlarını tutamayan Sivri, "Ben namusumdan battım. Alnım açık, utanmıyorum. Çünkü, çalmadım, çırpmadım. Her şeyime haciz geldi. Bana değil, memlekete yazık oluyor" dedi

. 2007 yılı ihracatı 56 milyon dolar olan, çalışan sayısının bin 700'e kadar yükseldiği fabrikasında muhasebe kayıtları ve fabrikanın korunması için 20 çalışan kaldığını söyleyen Sivri, krizi aşmak için yaptığı tüm girişimlerin sonuçsuz kaldığını, üretimi durdurmak zorunda kaldıklarını belirtti.

"YAZIK OLDU, İŞSİZ KALAN BU İNSANLARA"

Sivri, iflas etmeden önce 22 ülkeye ihracat yaptıklarını hatırlatırken Denizli'nin kolay büyümediğini, her yıl kendi rekorunu kırarak bir yerlere ulaştığını vurgularken şöyle konuştu:

"El tezgahları 'fabrikacık', 'fabrikacıklar' fabrikalar oldu. Denizli'nin büyümesinde eli nasırlı işçinin, fabrika inşaatlarında çalışan insanımızın, desenleri çizenlerin, işadamlarının, her kesin emeği, alın teri var. Bu memlekette 30 yıl önce yabancı dil bilen biri yoktu. Tornacı bile olmadığı için İzmir'e giderdik. Binlerce kalifiye eleman yetiştirdik. Yazık oldu bu insanlara. Şimdi çoğu işsiz. Yazıktır, günahtır, insan kolay yetişmiyor. İşsizlik maaşı verilerek bu insanlara yazık ediliyor. Yeni bir şeyler keşfetmeye, ben yaptım demeye gerek yok. Nehir tersine akmaz, su yatağını bulur. Doğru tektir. Bu memlekette döviz darlığı varken hiçbir şeyimiz eksik değildi" diye konuştu.

İşadamı Esat Sivri, fabrikasından emekli olan yüzlerce işçisinin kendisine dua ettiğini, alacaklarının küfrettiğini anlatan işadamı Esat Sivri, şöyle devam etti:

"Devletin tembelleri' de bana küfrediyor. Çünkü, işsizlik maaşlarını ödeyebilmek için iyice üstüme geliyorlar. Ben kazandığım her kuruşla yatırım yaptım. 2000 model mercedes otomobilim vardı o da haciz yoluyla gitti. Anamdan arabayla doğmadım. Olsun, gitsin araba. Önemli değil. Ancak, memlekete yazık oluyor."

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;