Batı bölgelerde yağış başladı

Yurdun batı bölgeleri Orta Akdeniz üzerinden gelen yeni bir yağışlı havanın etkisine girdi

Batı bölgelerde yağış başladı

Yurdun batı bölgelerinin dün geceden itibaren Orta Akdeniz üzerinden gelen yeni bir yağışlı havanın etkisine girdiği bildirildi. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nden yapılan meteorolojik uyarıya göre, bugün Marmara, Ege, Batı Akdeniz, Batı Karadeniz ile akşam saatlerinden itibaren İç Anadolu’nun kuzeybatısı (Eskişehir, Çankırı, Ankara, Kırıkkale) ile Çorum, Amasya, Yozgat, Kırşehir, Nevşehir, Aksaray, Konya’nın kuzey ve batı çevrelerinde yağış bekleniyor. 

Sağanak ve gökgürültülü sağanak biçiminde görülecek yağışların; Marmara’nın güneyi (Balıkesir, Bursa ve Yalova), Kıyı Ege (İzmir, Aydın, Muğla ve Manisa) ile öğle saatlerinden sonra Denizli, Uşak, Isparta, Burdur ve Antalya’nın kuzey ve batı ilçelerinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. 

SU BASKINLARINA DİKKAT

Uyarıda, yarın Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz ile Erzincan, Tunceli, Malatya, Gaziantep, Kilis, Adıyaman ve Giresun çevrelerinde aralıklarla sürecek olan yağışların İzmir, Aydın, Muğla ve Antalya’nın doğu kesimlerinde (Alanya, Serik, Manavgat, Gazipaşa ve İbradı) kuvvetli olmasının beklendiği kaydedildi. Hava sıcaklıklarının bugün Marmara ve Ege bölgelerinde, yarın ve cuma günleri de kuzey ve iç bölgelerde 4-6 derece azalacağının duyurulduğu uyarıda, rüzgarın, Marmara’nın batısı ve kıyı Ege’de güney ve güneybatı yönlerden (lodos) kuvvetli (40-50 km/s) olarak eseceği kaydedildi. 

Uyarıda ayrıca, kuvvetli yağış ve lodosun oluşturabileceği bölgesel su baskını, ani sel, yıldırım düşmesi, soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmesi, deniz ve kara ulaşımında aksamalar ve sıcaklık düşüşüne bağlı gribal enfeksiyon riski gibi olumsuz koşullara karşı vatandaşların ve ilgililerin tedbirli olmaları istendi. 

AA