Batı, IŞİD'e karşı Esad'la ittifak yapıyor

Ortadoğu'daki karışık denklemler her gün yeni bir ittifak senaryosunu gündeme taşıyor. Son olarak İngiliz gazeteleri, IŞİD'e karşı Beşar Esad'la yeniden ittifak seçeneğini manşetlerine taşıdı

23 Ağustos 2014, Cumartesi 18:10
A A

İngiliz gazeteleri, IŞİD ile mücadele etmek için İngiltere’ye Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile tekrar dost olmasının istendiğini yazdı. ’I’ gazetesinin "İngiltere’ye Cihatçıları yenmek için Esad ile dost olun dendi" manşetli haberinde politikacı ve askeri liderlerin Downing Street’e Suriye Devlet Başkanıyla kopan ilişkileri tamir etmesi telkininde bulunduğu vurgulanırken, şok yeni politikanın Ortadoğu’nun istikrarının bozulmaması için üst makamlar tarafından gerekli görüldüğünün kaydedildiği belirtildi. IŞİD’e karşı daha sağlam bir yanıt verilmesine ilişkin baskının arttığına dikkat çeken The Guardian, batılı güçlerin daha çok şey yapması için baskı altında kaldığını vurguladı.

İNGİLİZ THE INDEPENDENT GAZETESİ: " ABD, IŞİD’E KARŞI ESAD İLE İŞBİRLİĞİ YAPIYOR"

The Independent Gazetesi "Batı, Esad güçlerine katılmaya hazır" manşetli haberinde ", ’Saddam Hüseyin gibi Esad da kendi halkına karşı zehirli gaz kullandı. Gaddar baskısı 190 bin kişinin öldüğü bir iç savaşı ateşledi. İngiltere ve ABD onu indirmeye çağırdı ama şimdi resmi makamların inkar etmesine rağmen tam geri dönüş yapmanın kaçınılmaz olduğuna ilişkin gelişen kanıtlar var’ yazdı.

ALMAN İSTİHBARATI ŞAM'A İSTİHBARAT VERİYOR

Gazete Batı’nın IŞID ile mücadele etmek için Suriye lideri Beşar Esad ile güçlerini birleştirmeye hazır olduğunu öne sürdü. Gazetesinin yazarı Patrick Cockburn’e konuşan bir kaynağa göre, ABD bir süredir, IŞİD liderlerinin konumlarına dair istihbaratı Alman istihbarat servisi BND üzerinden Şam’a iletiyor. Independent’in haberinde bu sayede Suriye ordusunun son zamanlarda IŞİD’e ciddi darbeler vurabildiği öne sürüldü. Diğer yandan gazeteye konuşan ABD’nin eski Suudi Arabistan büyükelçisi Chas Freeman, istihbarat servislerinin Esad hükümetiyle bilgi paylaşıldığı fikri konusunda bir bilgisi olmadığını söyledi. Freeman, "Ortadoğu’da garip olaylar oluyor" diye de ekledi.

Daily Mail gazetesi ise İngiliz hükümetinin Esad ile dostluğa yanaşmadığına dikkat çekerek "Despot Esad ile anlaşma yok" başlığını atarken Suriye’nin İslam Devleti katillerine Batı’dan yardım olduğu iddialarını sorguladı. The Daily Telegraph İngiltere’nin IŞİD tehdidi karşısında yeni terör yasaları çıkartmayı planladığına dikkat çekti.

IŞİD'E BÜYÜK OPERASYON KAPIDA

Obama hükümeti, terörle mücadele stratejisi kapsamında IŞİD’e karşı daha sert bir askeri harekât için Kongre’den izin almaya hazırlanıyor. Amerika’da yayınlanan Washington Post gazetesi, Obama hükümetinin IŞİD’e karşı kapsamlı bir askeri operasyon için Kongre’den izin almayı düşündüğünü yazdı. Gazete adı açıklanmayan bir uzman yetkiliye dayanarak verdiği haberinde, kongreden çıkabilecek söz konusu onayın Irak ve Suriye’de IŞİD’a karşı sınırsız güç kullanmak için yasal yetki vereceğini belirtti. Haberde, ABD ordusunun IŞID’a yönelik yeni mücadele çerçevesinde Irak ve Suriye’de operasyon düzenleyebileceğine dikkat çekilirken Suudi Arabistan Ürdün ve Türkiye’nin Irak’taki Sünni vatandaşlarının IŞİD’e destek vermemeleri konusunda ikna edilebileceği ifade edildi. Kongre son olarak 2001 yılında El Kaide, 2002 yılında da Saddam Hüseyin yönetimindeki Irak’a karşı askeri yetkiye onay vermişti.

Gazeteye bilgi veren yetkili, Amerikan vatandaşlarını korumak gerektiği takdirde anında hava saldırısı veya diğer bir müdahale yapmaktan çekinmeyeceklerini de söyledi. Yetkili, gazeteye "tabiki onları bulmaya çalışıyoruz. Ancak bireylere yönelik hedef alıp almamamız gerektiği konusnda bir karar henüz vermedik" diye konuştu. Diğer yandan Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Benjamin Rhoder geçtiğimiz cuma günü gazetecilere yaptığı açıklamada, "eğer Amerikalıların peşinden gelirseniz, biz de sizin arkanızdan geliriz" ifadelerini kullanmıştı. Haberde ayrıca herhangi bir askeri harekat operasyonunu "yapılabilir ve istenebilir" olarak görülmesi gerektiği ve bu yasanın 2001 yılında El Kaide’ye karşı yürütülen "Askeri Güçlerin Kullanım Yetkisi" yasası kapsamında olabileceği vurgulandı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;