Batman böyle düğün görmedi

Zilan şeyhlerinden olan Selman Bağdu'nun düğününde izdiham yaşandı

Batman böyle düğün görmedi

Batman'da, Zilan şeyhlerinden olan Selman Bağdu'nun Zilan türbesindeki düğününe, Türkiye'nin değişik yerlerinden gelen 15 bin kişi katıldı. 7 gün 7 gece süren ve yer sofrasında 3 ton et, 10 ton pirinç, 10 ton bulgur, 1 ton fasülye ve 25 bin adet ekmek tüketildiği düğünde, 5 aşçı ve 50 görevli görev yaptı

Merhum Şeyh Süleyman Bağdu'nun büyük oğlu olan şeyh Selman Bağdu'nun, 4 günü Samsun'da olmak üzere bir hafta süren düğünü, Batman'ın Beşiri ilçesine bağlı Örmegözü köyündeki Zilan türbesinde yapıldı. Yıllar önce dedesi şeyh Halit'in sürgüne gittiği Samsun'da yaşamını İnşaat Mühendisi Emel Aksoy'la birleştiren şeyh Selman Bağdu'nun türbedeki düğününe Türkiye'nin değişik bölgelerinden gelen yaklaşık 15 bin kişi katıldı. Çalgısız ve silahsız yapılan düğün törenine, Beşiri Kaymakamı Arif Yalçın, Beşiri Belediye Başkanı Sait Karabulut, Bekirhan Belde Belediye Başkanı Selahattin Bulat, Batman'daki  bazı il ve ilçe yöneticileri de katıldı.

Yeğeni şeyh Selman Bağdu'nun düğününe 15 bini aşkın kişinin katıldığını belirten şeyh İsmail Bağdu, "Düğünümüzü gelenek ve göreneklerimize uygun yaptık. Bölgede son yılların en kalabalığı olan düğünümüz ne salonlara, nede stada sığardı. En ideal yerlerden biri olan dedelerimiz ve büyük zatların türbesi yanında çalgısız ve silahsız bir düğün gerçekleştirdik. Düğünde Doğu-Batı kaynaşmasını sağladık. Samsun'da dört gün süren düğünün ardından son üç günde Beşiri'de devam ettik. Kürtçe ilahi ve beyitlerle düğünümüzü gerçekleştirmenin sevinci içindeyiz"dedi. Türbede üç gün üç gece süren düğünde 3 ton et, 10'ar ton pirinç ve bulgur, bir ton fasülye, binlerce hazır su ve ayranın tüketildiğini de belirten İsmail Bağdu, konuklarla yakından ilgilendi.

TÜRBEDE İZDİHAM

Jandarma ekiplerinin türbe giriş ve çıkışında sıkı güvenlik tedbirleri alırken, öğle saatlerinde damat olan şeyh Selman Bağdu'nun türbeye ziyareti sırasında izdiham yaşandı. Binlerce mürit, şeyhlerini ilahilerle karşıladı. Samsun'dan Beşiri'ye gelin gelen İnşaat Mühendisi Emel Aksoy-Selman Bağdu'nun bulunduğu araca yüzlerce araç konvoyla eşlik etti. Eşiyle birlikte kol kola türbeye giren Selman Bağdu, babası ve dedesinin mezarı başında dua okudu. Türbe çıkışında da binlerce kişinin alkış ve zılgıtlarıyla karşılanan çift, tebrikleri kabul etti. Yer sofrasında ise ağırlanan 15 bin kişiye kuru fasulye, etli pilav, bulgur ve kavurma ikram edildi.

DHA