Batman'da 'evet' broşürü krizi

Ahmet Türk'ün referandumda 'evet' diyeceği iddia edilen broşürlerin dağıtılması, BDP ile AK Parti arasında gerginliğe neden oldu

Salı, 07 Eylül 2010 - 12:17

Batman'da 'evet' broşürü krizi

Batman’da kapatılan DTP öncülüğünde oluşturuan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Genel Başkanı Ahmet Türk’ün referandumda ‘evet’ diyeceği iddia edilen broşürlerin dağıtılması, BDP ile Ak Parti’yi karşı karşıya getirdi. BDP Grup Başkan Vekili ve Batman Miletvekili Ayla Akat Ata, “AKP’li milletvekilleri ile il teşkilatına sesleniyoruz. Geçmişteki hataları sakın tekrarlamayın. Mahallelere girerken bir değil, bin kez düşünün” dedi.

Batman’da bir süre önce kapatılan DTP’nin eski lideri ve DTK Genel Başkanı Ahmet Türk’ün fotoğrafının da bulunduğu üzerinde 12 Eylül referandumunda ‘evet’ diyeceğinin yazılı olduğu broşürler dağıtıldı. BDP Grup Başkan Vekili ve Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, broşürlerin Ak Parti tarafından dağıtıldığını iddia etti.

Ahmet Türk’le ilgili broşürün kendisini şoke ettiğini söyleyen Ata, Türk’ün referandumla ilgili söylemediği sözlerin üzerinde evet yazan broşürlere yansımasının ortamı daha da gereceğini belirtti. Ak Parti’nin meydanı boş sandığını ancak yanılacağını söyleyen Ata, şöyle konuştu:

“Batman ve yöresini gergin bir süreç bekliyor. Batman’da bazı üst düzey yetkililer ve Beşiri Kaymakamı resmen referanduma müdahale ediyor. Beşiri Kaymakamı’nın, minibüs firmaları ile görüşüp köylüleri sandık başına taşıması, onun işi değil. Bu iş Beşiri Kaymakamı’na düşmez. Yöneticiler halkı referandum için taşıyamaz. Şimdiden AKP seçim rüşvetini dağıtmaya başladı. Referandum öncesinde dağıtılan yardımlar artık herkesi rahatsız ediyor. AKP’li Milletvekilleri ile il teşkilatına sesleniyoruz. Geçmişteki aynı hataları sakın tekrarlamayın. Bu saatten sonra mahallelere girerseniz bir değil, bin kez düşünün.”

Ak Parti Batman İl Başkanı Ziver Özdemir, broşrein partilerine ait olmadığını belirterek, “O roşürlerde partimizin amblemi bulunmuyor. Kimler tarafından dağıtıldığını bilmiyoruz” dedi.
 

Arif ARSLAN/BATMAN, (DHA)