Baydemir'in 36.5 yıl hapsi istendi

Baydemir'in 36.5 yıl hapsi istendi

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, KCK/TM'ye yönelik geçtiğimiz yıl Nisan ayında başlattığı soruşturma tamamlanmasının ardından hazırlanan iddianame, Diyarbakır 6'ıncı Ağır Ceza Mahkemesi'ne ulaştı.

Çeşitli tarihlerde gerçekleştirilen 3 ayrı büyük operasyonlarda gözaltına alınan ve 103'ü tutuklanan 151 kişi hakkında hazırlanan iddianame, dün gece Diyarbakır 6'ıncı Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunuldu. Mahkeme, iddianameyi 15 gün içinde değerlendirip, kabul edilip edilmeyeceğini dair kararını açıklayacak.

DİYARBAKIR EMNİYETİN'NDE YAZILDI

Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı tarafından, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nde 7 ay süren çalışmanın ardından yazılan iddianamede, kapatılan DTP'nin 28 yöneticisi, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile birlikte 12 Belediye Başkanı, 2 İl Genel Meclisi Başkanı ve 2 belediye meclis üyesinin de aralarında bulunduğu şüpheliler 'Terör örgütü üyesi ve yöneticisi olmak', 'Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak', 'Terör örgütüne yardım ve yataklık etmek' suçlarından yargılanacaklar. Şüpheliler için iddianamede bazıları 11'i hakkında ağırlaştırılmış müebbet, diğer sanıklar içinde toplam 5 bin 400 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

BAYDEMİR'E 36 YIL HAPİS İSTEMİ

Geçtiğimiz yıl 14 Nisan 209 tarihi'nde KCK/TM'ye karşı başlatılan ve aralarında 12 belediye başkanlarının da bulunduğu 151 kişiyle ilgili hazırlanan 7 bin 500 sayfalık iddianame Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir hakkında 'silahlı terör örgütüne üye olmak','gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefet' ve 'terör örgütü propagandası yapmak' suçlarından 36.5 yıla kadar hapsi istendi.

Ortam dinlenmesine ait verilerede yer verilen iddianamede Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in KCK/TM'ye ifade verirken serzenişte bulunduğu anlatıldı.

11'i HAKKINDA MÜEBBET, 140'I HAKKINDA 15 YIL İLE MÜEBBET

İddianamede, bir nuramaları sanık olan PKK'nın Avrupa sorumlusu Sabri Ok ile Mehmet Abbasoğlu'nunda bulunduğu 11 kişi hakkında ağırlaştırılmış müebbet cezası istenirken, 140'ı hakkında ise 'örgüt yöneticisi olmak', 'silahlı terör örgütüne üye olmak', 'terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek', '2911 sayılı Gösteri yürüyüşü kanununa muhalefet etmek' suçlarından 15 ila ağırlaştırılmış müebbet hapis cezaları isteniyor.

YAPISI ŞEMALARLA ANLATILDI

Örgütün yapısı, işleyişi PKK'nın Kandil Dağı'ndaki üst düzey yöneticileriyle direk kurdukları bağlantının detaylıca anlatıldığı iddianamede, Sabri Ok'un İstanbul'daki toplantıda örgütün başına getirilmesi ve KCK/TM'nin eylemlerine katılmayan belediye başkanları ve belediye ve il meclis üyelerinin yine KCK/TM'nin görevlendirdiği müfettiş tabir ettikleri kişiler tarafından sorgulandıkları kınama ve uyarı cezalarının yanı sıra uzaklaştırma cezalarına çarptırıldığı bilgilerine ver veriliyor.

İddianamede, yapılanmayı yurtdışından Sabri Ok'un idare ettiği, geçtiğimiz ay Yunanistan'a kaçmak isterken, üzerindeki eroinle birlikte yakalanan Mehmet Taş'ın KCK/TM Türkiye sorumlusu olduğuna yer verildiği bildirildi. Belediyelerin topladığı paraları ise KCK/TM'ye aktardığı ileri sürülen ddianamenin yaklaşık bin sayfalık bölümünde KCK/TM'nin yapısına yer verildi. İddianamede, yapılanmaya yönelik çok sayıda şemayada yer verildi.

Diyarbakır 6'ıncı Ağır Ceza Mahkemesi önümüzdeki 15 gün içinde iddianamenin kabul edilip edilmeyeceğini karar verecek. Bu arada mahkeme iddianamenin kabulü yönünde karar verirse Diyarbakır adliyesi içindeki mevcut salonların küçüklüğü nedeniyle, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yargılamanın sağlıklı yapılabilmesi için fiziki koşulları uygun duruşma salonu talebinde bulunacak.

2