Baykal, Başbakan'a yüklendi

Baykal, Başbakan'a yüklendi

24 Kasım 2009, Salı 15:09
A A

Baykal, Meclis’te partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada "10 Kasım'da Onur Öymen'in Meclis'te yaptığı konuşmanın ardından yaşanan "Dersim" tartışmalarına da yer verdi. Baykal, Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen’in, sarf ettiği sözlerden dolayı özür dilemiş olmasına rağmen, CHP’ye karşı, sistematik bir kampanyanın yürütülmekte olduğunu savundu

CHP Lideri, sert tonda sürdürdüğü konuşmasında şunları söyledi:

"Her toplumun tarihinde yaşanmış, üzüntü verici olaylar vardır. Izdıraplar vardır. İnsanların uğradığı sistematik haksızlıklar vardır. Böyle olayların karşısında sorumlu devlet adamları, hissiyata saygı göstermek, toplumu tahrik edecek fırsatı vermemesi gerek. Aklıbaşında devlet adamları, bu olayları kendi siyasi politikası için istismar etmez. 10 gün önce Avustralya'da bir tören yapıldı, ülkenin başbakanı çıktı, yaşattıkları için özür diledi. Kendi siyaseti için istismar etmedi.

Türkiye'de de tabi çok acı olaylar yaşandı. Türkiye 10 Kasım'da Dersim'i konuştu. Sadece o değil ki. Türkiye'de pek çok isyan yaşandı. Konya, Bolu, Yozgat gibi yerlerde de isyanlar oldu. Bu olaylar, Türkiye'de bir mezhep olayı, bir etnik kimliğe saldırı olarak algılanmamalı. Kimse bunları etnik kimlik tartışmasının dayanağı haline dönüştürmeye kalkmasın. Olay bu değildir. Başbakan da çalışmasın. Öyle olsaydı, Anadolu böyle mi olurdu. Anadolu ayağa kalkardı. Anadolu olayın farkında."

Başbakan'ın konuyu siyaset malzemesi haline getirerek istismar ettiğini söyleyen Baykal sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sudan'da El Beşir'in 300 bin kişiyi öldürdüğü katliama "katliam değil" diyen sen, nasıl olur da 62 yıl önce yaşanmış, yüreğimizi kanatan o acı olaylar için böyle konuşmayı, bu sözleri nasıl içine, beynine, yüreğine sindirebilirsin. Vicdanına nasıl sindirebilirsin. Meclis çatısında bunları konuşmayı, Meclis'te ettiğin anayasal yemine nasıl sığdırabilirsin.

Başka kapıya, Alevilerden sana hayır yok Başbakan.

Daha belediye başkanı iken dozerleri Cemevi'nin kapısına dayayacak, sonra "Cemevi cümbüşevi" diyecek, Sivas'ta olanlara kılını kıpırdatmayacak, Madımak'ı arzu edilen şeklide düzenlemeyecek. Sen de Başbakan olarak duracaksın, 60 yıl öncesinden menfaat sağlamaya çalışacaksın. Dayanışma içinde olduğumuz insanlarla aramızı açmaya çalışacaksın.

Üzüntü veren bu görüntünün içinde bir başbakanın kendisini sokmasıdır.

Biz yıllardır inancımızı ortaya koyduk. Herkes çok iyi bilsin, Hz.Muhammed'i Hz.Ali'den ayırmak mümkün değildir. Hz.Ali'yi Mustafa Kemal Atatürk'ten ayırmak mümkün değildir. Bu beraberlik Türkiye'nin temelidir. Hz.Muhammed'den başlayan, Mustafa Kemal'e uzanan zinciri kimsenin kırması mümkün değildir.

Gerçek herkes tarafından anlaşılacak, anlaşılıyor. Biz böyle oyunların CHP karşısında sıkıştıkları zaman tezgahlandığını biliyoruz. Bu bize hiçbir zaman zarar vermeyecektir. Milletimiz herşeyin doğrusunu değerlendirecektir. Başbakan'a sorumluluğunu idrak etmeye çağırıyorum. Çok yanlış söylemlere gitmiştir. Anlaşılıyor ki Başbakan'ın sıkıştığı zaman gözden çıkaramayacağı hiçbir değer yok."

Baykal'ın konuşmasının diğer satırbaşları 2. sayfada...

“İKTİDAR EĞİTİM SORUNLARINA DUYARSIZ”

Konuşmasının başında Öğretmenler Günü’nü kutlayan CHP lideri, bu günün artık sadece bir törensel nitelik kazanmaya başladığını savundu ve iktidarı, eğitimin sorunlarına karşı duyarsız davranmakla suçladı.

2003 TEZKERESİ; “DIŞİŞLERİ BAKANI BİZİ TEYİT ETTİ”

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, bir açıklamasında, “2003 yılındaki tezkere geçmiş olsaydı Türkiye bir savaş alanına dönerdi,” dediğini hatırlatan Baykal, bunu CHP olarak kendilerinin de tezkerenin TBMM’ye getirilişinden önce söylediklerini anımsattı ve “Bu tezkereyi Meclis Genel Kurulu’na kim getirdi?” diye sordu.

 “YÜZDE 50 DOĞALGAZ ZAMMI NETLEŞTİ; BU BİR GİZLİ VERGİDİR” 

Doğalgaza, yüzde 50 oranında bir zam yapılacağının netlik kazandığını kaydeden Baykal, bu zammın ne doğalgaz fiyatındaki bir artıştan, ne dolardaki bir artıştan kaynaklanmadığını savundu ve “Bu bir gizli vergidir,” dedi.

“AKP DÖNEMİNDE BÜYÜME YÜZDE 4’ÜN ALTINDADIR”

‘Küresel ekonomik koşullar çok uygunken, AKP iktidarının, gerekli olan atılımı yapamadığı’ söylemini yineleyen CHP lideri, bu iktidar dönemindeki toplam büyümenin, yüzde 4’ün altında gerçekleştiğini söyledi ve “Olay budur, karne budur, bunu hiçbir rakamla örtbas etmek mümkün değildir,” diye konuştu.

“TÜRKİYE İŞSİZLİKTE REKOR KIRDI”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’nin, en düşük işsizlik artış oranına sahip olduğu iddiasına da cevap veren Baykal, bu bilginin yanlış olduğunu söyledi ve Türkiye’nin işsizlikte rekor kırdığını ve dünyada ikinci sırada yer aldığını kaydetti.

TELEFON DİNLEMELERİ

Grup konuşmasında telefon dinlemelerine de değinen CHP lideri, konu ile ilgili olarak, devletin bazı organlarının şantajla, tehditle, sindirilmeye çalışıldığını öne sürdü. Dinleme deşifrajlarının gazetelerde yayımlandığını söyleyen Baykal, bunların her birinin, insan haklarına çok ciddi saldırılar olduğunu belirtti ve bunun sonucu olarak da Türkiye’nin bir ‘korku toplumu’ haline geldiğini savundu. Baykal, Türkiye’de 15 civarında aracın, dinleme olanakalarıyla donatıldığını ve Türkiye’nin her yerinde ‘cirit attığını’ savundu.

POSTA İNTERNET - DHA

 

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;