Baykal: Darbe komisyonu karalama peşinde

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu Başkanı Nimet Baş'ın mektupla kendisine yönelttiği soruları yanıtlayan Deniz Baykal, komisyonu 'suçlama ve karalama peşinde olmakla' suçladı

02 Kasım 2012, Cuma 20:28
A A

CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal’ın TBMM Sekretaryası, TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu Başkanı Nimet Baş’ın, yönelttiği soruları cevaplandırdı. Baykal’ın TBMM Sekretaryası’ndan yapılan yazılı açıklamada, Baş’ın, "28 Şubat sürecinde size Başbakan Yardımcılığı teklif edildi mi?" şeklindeki sorusuna, bir siyasi parti genel başkanına başbakan yardımcılığının değil, ancak bir koalisyon ortaklığının önerilebileceği yanıtı verildi.

28 Şubat sürecinin muhtıra öncesi ve muhtıra sonrası şeklinde iki aşaması olduğu belirtilerek, şu ifadelere yer verildi: "Muhtıra öncesi dönemde, Refahyol hükümetinin kurulabilmesi için parti genel başkanları hakkında önce yüce divan soruşturmaları başlatılmış, sonra önerge verenler kendi önergelerini Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde reddetmişler ve siyasi tehdit ve şantajlarla hükümet pazarlıkları yapılmıştır. Bu ortamda, Refahyol’u kuranlar önce önerge vererek yolsuzlukla suçladıktan sonra aynı kişiyi, ’Bizimle beraber olan sütten çıkmış ak kaşık gibi olur’ diyerek bağırlarına basmışlardır. Bir gazetemiz, 6 Temmuz’da attığı manşetinde, ’Güvenoyu Tarifesi: Katılmama bir milyon dolar, kabul oyu iki milyon dolar, istifa üç milyon dolar’ diyerek kirli transfer pazarlıklarını haber yapmıştır. Bu siyasi, ahlaki yozlaşma ve çürüme ortamının çeşitli aşamalarında CHP, kendisine yapılan koalisyon önerilerinin tümünü derhal reddetmiştir.

Muhtıra sonrası dönemde de CHP, dayatma ve zorlamalarla oluşturulan hükümetin bir parçası olmayı tereddütsüz reddetmiş, o hükümete karşı en etkili muhalefeti yapmıştır. Türkiye’yi muhtıraya sürükleyen ahlaki ve siyasi yozlaşma döneminde de, daha sonraki muhtıra sonrası siyasi dayatma ve zorlama döneminde de CHP çözümün ısrarla, seçim yoluyla Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin yenilenmesinde olduğunu kararlılıkla ifade etmiştir. Koalisyon pazarlıklarına hiçbir zaman iltifat etmemiştir. CHP, koalisyon önerilerini her iki dönemde de kesinlikle reddetmiştir."

"Kudretli, kudretsiz hiçbir paşa ile görüşmedi"

Baykal’a, "Dönemin ’kudretli’ paşalarıyla kamuoyundan gizli görüşmeleriniz oldu mu, mesela Antalya’da görüşmeler yaptınız mı?" sorusunun da sorulduğu anımsatılarak, "Ne Antalya’da ne Türkiye ya da dünyanın herhangi bir yerinde kudretli ya da kudretsiz hiçbir paşa ile Deniz Baykal’ın hiçbir görüşmesi olmamıştır. Çevik Bir ile buluşma iddiasının cevabı da dün verilmiştir" denildi. Üçüncü sorunun ise "27 Nisan muhtıra sürecinde TBMM kürsüsünden şu cümleyi sarf ettiniz: ’Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olmasına silahlı kuvvetler kayıtsız kalmayacaktır.’ Nereden biliyordunuz?" şeklinde olduğu ifade edilerek, şunlar kaydedildi:
"Malum maruf komisyon, Deniz Baykal’ın, TBMM kürsüsünden söylediğini iddia ettiğiniz cümleyi Meclis tutanaklarından bulup çıkarmak imkan ve yetkisine sahiptir. Eğer bu imkan ve yetkiyi kullanmadan bu ithamı yaptı iseniz, şimdi derhal tutanaklardan o cümleyi bulup çıkarın. Eğer tutanaklardan o cümleyi bulup çıkaramazsanız komisyon başkanı olarak sizin, gerçeklerin değil, insanları karalama, suçlama ve itham etmenin peşinde koştuğunuz bir kez daha kanıtlanmış olacaktır. Deniz Baykal hakkında malum ve maruf komisyonda da ortaya atılan dört iddianın da temelsiz çıkması, bu komisyonun hem yetki tecavüzü yapan hem de daha çalışmalarını bitirip bir rapor hazırlamadan, insanları boş iddialarla itham eden bir uygulama içinde olduğunu göstermiştir. Bu durum, Deniz Baykal’ın bu malum ve maruf komisyon ile ilgili değerlendirmelerinin ne kadar haklı olduğunu bir kez daha ortaya çıkarmıştır."

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;