Baykal: Ne oldu Deniz Feneri

Baykal: Ne oldu Deniz Feneri

01 Nisan 2011, Cuma 14:40
A A

CHP eski Genel Başkanı Antalya Milletvekili Deniz Baykal, hükümetin medyayı ve iş dünyasını baskı altına aldığını iddia ederek, "İş dünyası ve medya konuşamıyor. Yargının içine güve girmiş. Telefonlar dinleniyor. Böyle bir Türkiye olur mu? Kim bu Türkiye’nin başındaki ali kıran baş kesen" dedi.

CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Baykal, seçim gezilerini Antalya’nın Gazipaşa İlçesi’nde sürdürdü. İlçe girişinde coşkuyla karşılanan Baykal, yaklaşık 100 otomobilden oluşan konvoyla parti binasına geldi. Burada açıklamada bulunan Baykal, CHP’li adayların çalışarak kendilerini tanıttığını belirterek, "Genel merkezimiz bu çalışmalar sonucunda kararlarını alacak ve listeyi belirleyecek. Antalya’da 130 aday var, 14 kişi girecek. Şans 10’da 1 bile değil" diye konuştu.

AMAN HA CHP’YE SAHİP ÇIKIN

Türkiye’nin içinde bulunduğu ortamda CHP’nin önemini anlatmak için Gazipaşa’ya geldiğini kaydeden Baykal, şunları söyledi:
"Şimdi herkes ’Listede var mıyım, yok muyum’ telaşı içinde. Kapalı kapılar ardında kulisler yapıyor. ’Bu konuda kim karar alacak, aman ona gidelim’ çabaları içinde. Biz burada hep beraberiz. Hiçbirimizin böyle bir gayreti yok. Biz partimizi Antalya halkına anlatmaya ve ’sahip çıkın’ demeye geldik. Listenin seçilecek yerinde olsak da olmasak da, ’Aman ha CHP’ye sahip çıkın’ demeye geldik. Hiç kimse kişisel bir arayışla meşgul değil. Türkiye için tarihi bir kırılma noktasına doğru gidiyoruz. CHP Türkiye’nin pusulasıdır. Türkiye gemisinin doğru rotasıdır."

NE OLDU DENİZ FENERİ?

Türkiye’de yolsuzlukların devam ettiğini de öne süren Baykal, yolsuzlukların yapanın yanına kar kaldığını iddia etti. Baykal şunları söyledi:
"Ne oldu Deniz Feneri arkadaşlar? Yargı, dava süreci ne oldu? Bizim genel başkan Kayseri’de iddia ortaya attı, savcı kıpırdadı mı? Ortada belgeler var. Adam rüşvetleri toplamış, kimden kaç para aldığını yazmış deftere, o defter de elde, dosyaya koymuyorlar. Cumhurbaşkanı sahip çıkıyor, Başbakan sahip çıkıyor, ’Biz kefiliz bu adama’ diyor. Ne demek sen kefilsin ya. Savcı işini yapsın. En masum insanlar olmadık laflarla gözaltına alınıyor. Yıllarca içeride kalıyor. Niye tutulduğunu bile bildiği yok. Türkiye’de hukukun içine güve girdi. Bunu düzeltmek lazım. Her işin temeli adalettir. Hepimiz bir takım yanlışlıklara sürüklenebiliriz. Ama sıkıntılar karşısında başvuracağımız bir dayanak olacak. Bu memleketin hukuku vardı, vatandaş ’ben giderim hakkımı ararım’ diyebilmelidir. ’Ne hakkı, ne hukuku’ diyorsak, o zaman Türkiye çok üzüntü verecek bir duruma gelmiştir."

MEDYA SUSTURULMUŞ

Hükümetin medyayı ve iş dünyasını baskı altına aldığını iddia eden Baykal, "Medya susturulmuş. İş dünyası korkutulmuş. Türkiye’nin en büyük iş kuruluşunun başındaki kişi ’Ağzımızı açmaya cesaret edemiyoruz’ diyor. ’Ağzımızı açarsak bize hemen denetim elemanını gönderme tehdidi yapıyorlar’ diyor. İş dünyası ve medya konuşamıyor. Yargının içine güve girmiş. Telefonlar dinleniyor. Böyle bir Türkiye olur mu? Kim bu Türkiye’nin başındaki ali kıran baş kesen" diye konuştu.

Baykal, ilçe teşkilatı ziyaretinin ardından Gazipaşa Belediyesi’ni de ziyaret ettikten sonra esnaf ve pazar yerinde vatandaşlarla biraraya geldi.

Teoman ERİŞ- Erdem KÖSE/GAZİPAŞA(Antalya), (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;