Baykal: Parti içi tartışmalarla meşgul değiliz

Baykal: Parti içi tartışmalarla meşgul değiliz

24 Mart 2011, Perşembe 17:41
A A

Eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, "Parti içi tartışmalarla meşgul değiliz. Hepimiz kendimizi partimize, örgütümüze emanet ettik. Onlar nasıl uygun görürlerse öyle olur" dedi.

Milletvekili aday adayı olduğu memleketi Antalya’daki seçim çalışmalarını başlatan Baykal, CHP İl Başkanlığının düzenlediği, aday adaylarının yer aldığı değerlendirme ve tanıtım toplantısına katıldı. Basına kapalı gerçekleşen ve yaklaşık üç saat süren toplantının ardından Baykal, gazetecilere yaptığı açıklamada, yararlı bir toplantı yaptıklarını, hem bugüne kadarki süreçte yaşanan tartışmaları değerlendirdiklerini hem de bundan sonra parti teşkilatları olarak ne yapmaları gerektiğini ele aldıklarını söyledi.

Toplantı ile seçim kampanyası için il örgütü ve aday adayları olarak temel hazırlığı yaptıklarını dile getiren Baykal, Antalya teşkilatında bu yöndeki ciddi ihtiyacın giderilmesi nedeniyle kendisinin de çok memnun olduğunu belirtti.

Baykal, daha sonra, diğer aday adayları ile CHP Kepez İlçe Başkanlığını ziyaret etti. Kepez ilçesindeki tapu sorununa yönelik talepleri dinleyen Baykal, bu sorunun ancak CHP iktidarında çözülebileceğini kaydetti. Baykal, milletvekili aday adayı olan eski CHP Kepez İlçe Başkanı Alican Deveci’nin aday yapılmasına yönelik ısrarlı talepleri dinledi. Baykal, partililere, adaylık kararlarının partinin yetkili mercilerince verileceğini ifade ederek, bu yönde propaganda yapılmaması gerektiği uyarısında bulundu. Baykal, Kepez’in önemini dile getirerek, "Kepez’de birinci parti olmadan, hiçbir Cumhuriyet Halk Partili, Antalya’da ’görevimi yaptım’ diyemez" diye konuştu.

Baykal daha sonra Döşemealtı İlçe Başkanlığını ziyaret etti. İlçe Başkanı Burhan Biçer’in, "Bu son seçim. Cumhuriyetin seçimi" sözleriyle yaptığı coşkulu konuşmayı dinleyen Baykal, Antalya’da insanların Biçer’in dile getirdiği bu bilinçle sandığa gideceğini vurguladı. Coşkulu ve kendine has üslubuyla konuşan Başkan Biçer’e teşekkür eden Baykal, "Seni Galatasaray’ın başına mı getirsek" diye espri yaptı.

-GÜRSEL TEKİN’İN SÖZLERİ-

Baykal, burada bir gazetecinin CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin’in, milletvekili adaylıklarıyla ilgili sözlerine yönelik değerlendirmesini sorması üzerine de şunları söyledi:
"Parti içi tartışmalarla meşgul değiliz. Birbirimizi eleştirme peşinde değiliz. Birbirimiz hakkında söz söyleme peşinde değiliz. Parti bilir, örgüt bilir, seçmen bilir, vatandaş bilir. Hepimiz kendimizi partimize, örgütümüze emanet ettik. Onlar nasıl uygun görürlerse öyle olur."

-"SANCILI BİR DÖNEM"-

Partililerle sohbetinde kendisinin istifa sürecine de değinen Baykal, bu sürece ilişkin şunları anlattı:
"Sancılı bir dönem yaşadık. Arkamızda sancılı bir dönem var biliyorum ama onu bilerek söylüyorum. Bu yaşandı. Elbette herkesin hakkıdır, iddiasıdır, o yaşanır. Çekişme, talep, iddia... Sonra bir gelişme oldu. O konu da nedir? Herkes doğru bilgilensin istedim. Ben de o doğru bilgilendirmeyi yaptım. Arkadaşlarım da gördüler. ’Tamam, bitti, hadi işimize devam’ dedik. Çok güzel bir hava var. Bu hava daha da güzel olacak. Her buluşmamızda ben bunun daha da güzelleşmekte olduğunu görüyorum. Bunu tam oturtursak, arzu ettiğimiz başarıyı sağlarız."
Baykal, yerel siyasete ilişkin artık Antalya’nın atılım yapması gereken bölgelerinin Kepez, Döşemealtı ve Aksu ilçeleri olduğunu belirterek, bu bölgelere yöneleceklerini, genel seçimlerde de buralarda yüksek bir başarıyı gerçekleştireceklerini söyledi.

Antalya’daki aday adayları hakkında bilgiler veren ve "Bu seçimde çok esaslı aday adaylarımız var" diyen Baykal, kendisinin de dahil olduğu milletvekili aday adaylarını yaptığı espriyle, "görücüye çıkmış damat ve gelin adayları" olarak tanıttı.

Partililerin kahkahalarla karşıladığı "gelin ve damat" esprisinin ardından Baykal, partililere, "İnşallah partimiz başarıyı sağlayacak. Türkiye, hak ettiği yaşamı yakalayacak. Alıcı gözle bir bakın arkadaşlarımıza, hepimiz böyle tazen gelin, damat gibi geldik yerleştik. Görücüye çıktık hep beraber" diye seslendi.
Baykal, partililer ve aday adaylarıyla birlikte esnafı da ziyaret etti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;