Baykal: PKK artık aklanmıştır

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, terör örgütü PKK'ya üye olmanın artık bir suç olmaktan çıktığını söyledi

22 Ekim 2009, Perşembe 13:35
A A

CHP lideri Baykal, Parti Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, teslim olan terör örgütü üyelerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bu son tablonun hukuk ve siyaset yaşamında çok temel bir kırılmayı temsil ettiğini ifade eden Baykal, Türkiye’nin hukuk düzeninin ağır bir darbe aldığını savundu.

Yaşananların hukuk sisteminde, ceza sisteminde hiçbir suç kapsamı içine sokulamadığını ifade eden Baykal, bunun ibret alınacak bir manzara olduğunu söyledi. "Savcıların ve hakimlerin, terör sanıklarının, suçluların ayağına taşınmış olmasının örneği görülmez bir tabloyu yaşattığını" ifade eden

'ONLARIN AYAKLARINA GİDİP, İFADE ALINDI'
Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü: "Savcılarımızın ve yargıçlarımızın onurları zedelenmiştir. Hukuk sistemimiz katledilmiştir. Göz göre göre siyasi bir talimatla, siyasi bir kararla, siyasi bir tercihle hukuk bur yana bırakılmış, talimat doğrultusunda işlem yapılmıştır.

Bildiğim kadarıyla Savcılar eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkük’ün ayağına giderek onun ifadelerini almıştı. Şimdi bir de PKK teröristlerinin ifadesini almak için onların ayağına gitmiştir. Olayın hukuki boyutu çok açıktır. Hukuk hayatımız ağır darbe yemiştir. Siyaset hayatımız da ağır bir darbe yemiştir."

Terörist örgütün bir hukuk ihlali içinde olmadığının ortaya çıkan tabloyla görüldüğünü iddia eden Baykal, "Yani PKK’lı olmanın bir suç olmadığı, PKK’lı olunabileceği, hukuk sistemimizin PKK’lı olmayı engelleyici bir yanı olmadığı bu tabloyla görülmüştür" dedi.

'PKK BU OPERASYONLA AKLANDI'
Gelenlerin "pişmanlık ilan etmek, terör örgütünü terk ettik" diye gelmediklerini ifade eden Baykal, şunları kaydetti: "(Terör örgütünü temsille geldik, kurye olarak geldik. Mektup getirdik biz o örgütün parçasıyız) diyorlar ve onlara hiçbir şey yapılmıyor. Yani terör örgütünün üyesi olmak ve örgütü terk etmemek, reddetmemek, örgütün mücadelesini bıraktığını söylememek Ceza Kanunumuzun 221. maddesine nasıl sığdırılıyor.  Hukuk nezdinde PKK bu operasyonla aklanmıştır."

'BU, UTANÇ TABLOSUDUR'
Çok acı bir manzara yaşandığını belirten Deniz Baykal, "Tabii terör örgütünün kuryesi, temsilcisi olan kişiler Türkiye sınırları içinde on binlerce insan tarafından selamlanıyor, alkışlanıyor, büyük bir gösteriyle Türkiye’ye dönüyorlar.

Sanki İstanbul’un milli mücadele sırasındaki işgaline son veren, beyaz at üstünde Refet Paşa’nın İstanbul’a girişi gibi şimdi PKK’lılar lüks cipleriyle sınıra gelip, otobüslerin üzerinde insanları selamlayarak Türkiye’ye bir zafer dönüşü yapıyorlar. Başbakan da bunu bir sevinç tablosu olarak nitelendiriyor bu aslında bir utanç tablosudur."

'TERÖRİSTLER, KAHRAMAN OLDU'
Siyasi açıdan bakıldığında, ortaya çıkan manzaranın teröristlerin kahraman haline dönüştürüldüğü bir manzara olduğunu ifade eden Baykal, bunu "iktidarın bu süreci getirdiği aşamada ortaya çıkan bir tablo" olarak nitelendirdi. "Teröristler kahraman olmuşlardır" diyen Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Evlatlarını şehit vermiş olan analar babalar, evlatlarının mücadele ettiği teröristlerin şimdi Türkiye’de bir kahraman haline dönüşmekte oluşunu büyük bir acıyla izlemektedirler. Dün bir şehit anasının söylediklerini hiçbirimizin unutması mümkün değildir. Şehit anası diyor ki; (keşke ben çocuğumuz dağa PKK’ya gönderseydim de bugün şehit olacağına bir kahraman gibi Türkiye’ye dönseydi ve gelip benim elimi öpseydi)."

4

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;