Baykal: Sanki Aşk-ı Memnu dizisi

Baykal: Sanki Aşk-ı Memnu dizisi

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin TBMM grup toplantısında konuştu. Konuşmasında, gündemdeki darbe tartışmalarına değinen Baykal, en son 1980 yılında darbe yapıldığını ve gelinen süreçte, asıl, 30 yıldır darbe konularını aşmış bir ülkede bu tür iddiaların neden gündeme getirildiğinin sorulması gerektiğini dile getirdi. Baykal, darbe girişimi olduğuna dair bugüne kadar somut bir iddia çıkmadığını savundu. CHP lideri, “Türkiye’de, darbe yok ama darbe söylemi var; Türkiye’de darbeye yönelik bir siyaset yok da, darbe siyaseti yok da darbe ticareti var,” diye konuştu.

Dursun Çiçek'in ıslak imzası olduğu iddia edilen belgeyi soran Baykal, "nerede o iddiaların sahibi, hani ifade verecekti? dedi. Baykal, "ıslak imza gerçek" raporu veren adli tıp kurumu heyetinin 1 hafta önce atandığını söyledi.

Gündemin büyük bir hızla değiştiğini, her gün yeni bir iddia ortaya atıldığını söyleyen Baykal, "Sonuna kadar araştırılmadan yeni bir iddia çıkıyor. Sanki Aşk-ı Memnu dizisi. Her hafta yeni bir senaryo yazılıyor. Reyting yapılıyor" dedi.

"Kozmik oda araştırmasından kozmik patates çıktı" diyen Baykal, Balyoz Harekat Planı iddialarını eleştirerek, "Başbakan TSK'yı çok ağır biçimde itham ediyor. 'Bana geldi böyle bir dedikodu' ile işler yürümez. Başbakan önce kendisine gelen bilgileri netleştirmeli. Eğer ortada gerçekten böyle bir plan varsa, Genelkurmay Başkanını derhal görevden almalı. 'Hayır almıycam, dedikodusunu yaptıracağım, yıpratacağım' Öyle olmaz. Kimi yıpratıyorsun. Bu devlet adamlığı mı, bu Başbakanlık mı? Albay Çiçek iddiası, suikast iddiası ne oldu? Hiç bir şey çıkmadı." dedi.

“HÜKÜMET GÜÇ KAYBEDİYOR”

Grup konuşmasına, hükümetin ekonomi politikalarını eleştirerek başlayan CHP lideri, gelinen noktada, Türkiye’de, toplumun her jesiminde haksızlıklar ve mağdurluklar olduğunu öne sürdü ve hükümetin, bu mağduriyetleri giderecek iyi niyetli çabalar içinde olmadığını kaydetti. Baykal, bundan dolayı da iktidarın güç ve oy kaybettiğini ileri sürdü.

“YENİ BİR ARAYIŞ ARTIK ZORUNLULUKTUR”

“Türkiye artık yeni bir başlangıç yapmalıdır,” diyen Baykal, 8 yıllık AKP iktidarının Türkiye’yi getirdiği noktada, AKP’ye oy vermiş olan vatandaşlar için de dahil olmak üzere, yeni bir arayışın, artık bir zorunluluk haline geldiğini ileri sürdü.

“YENİ BİR EKONOMİ POLİTİKASINA İHTİYAÇ VAR”

Baykal, girilmesi gerekli yeni süreçte, öncelikle yeni bir ekonomi politikasına ihtiyaç olduğunu söyledi. CHP lideri, ekonomi anlayışının, borçlanmayı arttırmayı değil ama borçlanma ihtiyacını azaltıp, ekonomik büyümenin önünü açmaya yönelik olması gerektiğinin altını çizdi. Baykal, CHP’nin, böyle bir programa sahip olduğunu ve buna, Türkiye’yi kavuşturmak istediklerini söyledi. Baykal, sahip çıkılması gereken bir diğer konu olarak da ‘tarım’a dikkati çekti ve bu sektörün kendi kaderine teslim edilemeyeceğini söyledi. CHP lideri, emekliler ve eğitim konularının da, bahsettiği ‘yeni dönemde’ çok önemli bir yere sahip olacağını belirtti ve CHP olarak bu konularda çok iddialı olduklarına dikkati çekti.

“CHP İKTİDARINDA, ÇALIŞANLAR 4/C’YE MAHKUM EDİLMEYECEK”

CHP lideri, çalışma hayatıyla ilgili konuşurken de CHP iktidarında, hiçbir sürekli çalışanın 4/C uygulamasına ‘mahkum’ edilmeyeceğini söyledi.

“YOLSUZLUKLA MÜCADELE İÇİN DOKUNULMAZLIKLARI KALDIRACAĞIZ”

Yolsuzluklarla mücadelenin de, CHP iktidarının temel hedeflerinden biri olacağını söyleyen Baykal, bunun en temel adımının da milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması olacağını dile getirdi.

“TÜRKİYE’DE DARBE SİYASETİ YOK DA DARBE TİCARETİ VAR”

Gündemdeki darbe tartışmalarına da değinen Baykal, en son 1980 yılında darbe yapıldığını ve gelinen süreçte, asıl, 30 yıldır darbe konularını aşmış bir ülkede bu tür iddiaların neden gündeme getirildiğinin sorulması gerektiğini dile getirdi. Baykal, darbe girişimi olduğuna dair bugüne kadar somut bir iddia çıkmadığını savundu. CHP lideri, “Türkiye’de, darbe yok ama darbe söylemi var; Türkiye’de darbeye yönelik bir siyaset yok da, darbe siyaseti yok da darbe ticareti var,” diye konuştu.