Baykal, Sarıgül ile görüştü

Mustafa Sarıgül ile Deniz Baykal'ı evinde ziyaret etti. Sürpriz buluşmaya eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay da katıldı

22 Temmuz 2010, Perşembe 19:58
A A

İSTİFA ETMİŞTİ

Deniz Baykal, CHP Ankara Milletvekili Nesrin Baytok ile kendisine ait olduğu öne sürülen özel görüntülerin ortaya çıkmasıyla CHP Genel Başkanlığı’ndan istifa etmişti. Baykal’ın ayrılmasıyla CHP Genel Başkanlığı’na Kemal Kılıçdaroğlu seçilmişti.

Kongrede yeniden aday gösterilmeyi bekleyen Baykal’ın bu umudunu CHP Genel Sekreteri Önder Sav’ın bitirdiği öğrenilmişti. CHP kulislerinde “Baykal’ın Önder Sav’a kırgın olduğu” dile getirilmişti.

5 YILDIR KÜSLER

Ankara’da Beysukent Angora Evleri’ndeki konutunda sessizliğe gömülen Deniz Baykal’ın dün Türk siyasetinde yeni dalgalanmalara yol açacak bir konuğu ağırladığı ortaya çıktı.

Bu konuğun Türkiye Değişim Hareketi (TDH) adı altında yeni bir siyasi oluşum başlatan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül olduğu öğrenildi. Sarıgül, 2005 yılındaki CHP kurultayında Baykal’a rakip olmuş ancak kaybetmişti. Kurultay salonundaki kavgayı Çevik Kuvvet önlemişti.

BEYSUKENT’TE BULUŞMA

Beş yıl boyunca küs oldukları bilinen iki ismin buluşmasına eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay’ın aracılık ettiği bildirildi. Seyfi Oktay, Ergenekon soruşturması kapsamında geçen haziran ayında gözaltına alınmıştı.

Mustafa Sarıgül’ün, “Geçmiş olsun” demek için Baykal’la aynı sitede oturan Seyfi Oktay’yı ziyarete gittiği bildirildi. Edinilen bilgilere göre Seyfi Oktay ile Mustafa Sarıgül sohbetlerinde geçmişin detaylı bir muhasebesini yaptı.

‘KİM O MİSAFİR?’

Seyfi Oktay’ın bu sırada komşusu Baykal’ı arayıp “Size bir misafir getirmek istiyorum” dediği öğrenildi. Baykal “Kim?” diye sorunca, Seyfi Oktay “Sarıgül” yanıtını verdi. İlk önce gönülsüz davrandığı bildirilen Baykal’ın Seyfi Oktay’ın ısrarı üzerine sürpriz misafiri kabul ettiği belirtildi.

Davet üzerine Mustafa Sarıgül, Baykal’ın evine geçti. Böylece yıllar boyu küs olan iki isim buluştu. Ziyarette CHP’deki son gelişmelerin ele alındığı öğrenildi.

'GEÇMİŞTE SİZE KARŞI OLMADIM'

- Mustafa Sarıgül’ün ziyaret sırasında Deniz Baykal’a, “Geçmişte size karşı olmadım” dediği ve kendisini kabul ettiği için memnuniyetini dile getirdiği bildirildi. Ziyaret sırasında Baykal’ın eşi Olcay Baykal’ın da çay servisi yaptığı belirtildi. Sohbetin uzaması üzerine Mustafa Sarıgül’ün İstanbul’a 15.00 yerine 17.00 uçağı ile dönmek zorunda kaldığı öğrenildi.

- Mustafa Sarıgül, Kılıçdaroğlu’nun CHP Genel Başkanı seçilmesiyle TDH’nin partileşmesini durdurmuştu. Ancak bu girişimi TDH tabanında tepkiyle karşılanmıştı. Mustafa Sarıgül’ün Baykal’la görüştükten sonra İstanbul’da TDH kurmaylarıyla bir araya geldiği ve ziyarette konuşulanları anlattığı öğrenildi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;