Baykal: TRT, AKP'nin çiftliği

CHP lideri Deniz Baykal, TRT'nin AKP'nin çiftliği haline dönüştüğünü söyledi

27 Ekim 2009, Salı 14:46
A A

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin TBMM grup toplantısında konuştu.

TRT’nin, araçlarda bulunan radyolardan alınan payının arttırıldığını hatırlatan Baykal, bu kurumu, iktidar yanlısı davranmakla suçladı ve TRT’yi, “AKP’nin çiftliği haline gelmiştir,” diyerek eleştirdi.

Konunun, çok önemli bir sorun olduğunu söyleyen Baykal, söz konusu durumdan dolayı CHP olarak TRT’ye çıkmadıklarına dikkati çekti ve “Kendileri çalıp, kendileri oynuyorlar,” dedi. Baykal, söz konusu payın arttırılması kararının Danıştay’a götürüleceğini de duyurdu. Baykal, konu ile ilgili olarak şunları ekledi:

“KANADA’DAKİ RUH HASTASI ADAMI GETİRECEKSİN...”

“Cumhuriyet Halk Partililer, aldıkları araçlarla TRT’yi besleyecekler, sonra da sen gelip TRT, CHP’ye küfredeceksin! Kanada’dan getireceksin o ruh hastası insanı, CHP aleyhinde konuşturacaksın!”

“AÇILIM POLİTİKASINDAN NEDEN ÇARK EDİLMİŞTİR”

Demokrasi açılımına değinen Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘Sil baştan yaparız’ lafını hatırlattı ve “Ne olmuştur, ne yaşanmıştır da, büyük heyecanla, umutla, yüksek bir bekleyişle, anaların gözyaşlarını dindireceği söylenen bir politika, kararlılıkla, iddiayla, uygulanmaya konulmuştur ve sonra, iki günün içinde bu politikadan çark edilmiştir?” diye sordu.

“HALK TEPKİSİ SÜRECE ARA VERDİRDİ”

Açılıma atfen, bu kadar önemli bir olayın neden noktalandığını soran Baykal, bu noktalamanın sebebinin, halkın tepkisi olduğunu savundu. CHP lideri, işin esasında, kopmayı gerektiren bir ihtilaf durumu değil ama ilk adımı görülmüş gelişmenin halktan çektiği tepki olduğunu kaydetti.

 “BİZE ACIMASIZCA SALDIRIYORLAR”

Sürecin, uygulayıcıları tarafından tıkanmaya götürüldüğünü öne süren Baykal, AKP ve DTP’nin, tıkanmayla ilgili olarak CHP’yi suçlayarak, kendilerine ‘acımasızca saldırdığını’ ifade etti.

CHP lideri, açılım sürecinin temelde yanlış olduğunu savundu ve bir yandan terör sürerken diğer yandan müzakere edilemeyeceğini belirtti. Baykal, Britanya’daki IRA örneğini verdi ve IRA silah bırakmadan, herhangi bir müzakereye girişilmediğini hatırlattı.

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;