Baykal'dan Bakan'a sert yanıt: Kınıyorum

Baykal'dan Bakan'a sert yanıt: Kınıyorum

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Anayasa değişikliği teklifiyle ilgili olarak, "Adalet Bakanı’nın ’CHP paketi Anayasa Mahkemesine götürmezse, hala uzlaşma ihtimali var’ sözlerini büyük bir üzüntüyle karşılıyor ve kınıyorum" dedi.

Baykal, yaptığı yazılı açıklamada, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in anayasa değişikliği teklifine ilişkin dün bir televizyon kanalındaki değerlendirmesiyle ilgili olarak, şunları kaydetti:

"Adalet Bakanı’nın ’CHP paketi Anayasa Mahkemesine götürmezse, hala uzlaşma ihtimali var’ sözlerini büyük bir üzüntüyle karşılıyor ve kınıyorum. Bir Adalet Bakanı böyle bir öneriyi yüzü kızarmadan nasıl yapabilir. Bu öneriyi yanıtlarken bile çok rahatsızlık duyuyorum. Çünkü bu öneri, hükümetin hukuka saygısızlığı ile hukuk devleti anlayışını pazarlık konusu yapan, hukuki denetimden kaçan bir anlayışı yansıtmaktadır. Bu bir ahlaksız tekliftir.
Artık net olarak anlaşılmaktadır ki anayasa değişikliği teklifinin anayasayı ihlal ettiği, anayasaya aykırı olduğu, teklif sahibi AKP tarafından da Başbakan tarafından da bakanlar tarafından da bilinmektedir. O nedenle, hem anayasayı ihlal suçuna ortak aramaktadırlar hem de hukuki denetimden kaçmaktadırlar. Öte yandan, ’Anayasaya aykırılığı görmezden gelin’ diyebilecek noktaya gelmişlerdir. Bizim bu ayıplı, yüz kızartıcı öneriyi dikkate almamız söz konusu bile olamaz."