Baykal'dan Cumhurbaşkanı'na çağrı

Baykal'dan Cumhurbaşkanı'na çağrı

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin TBMM grup toplantısında konuştu. Anayasa değişiklik paketindeki 27 maddenin bir arada oylanmasının anayasaya aykırı olduğunu savunan Baykal, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e çağrı yaparak, tasarının meclisten geçmesi durumunda tartışmalı üç maddeyi referanduma göndermesini istedi.

Partisinin TBMM Grup toplantısında konuşan Deniz Baykal, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e seslenerek, tasarının meclisten geçip Cumhurbaşkanına gitmesi halinde, Abdullah Gül'ün tartışılan üç maddeyi referanduma sunmasını istedi. Cumhurbaşkanının böyle bir hakkının olduğunu hatırlatan Baykal, Cumhurbaşkanı Gül'ün bu kararı vermesi durumunda toplumda ki kutuplaşmanın önüne geçmiş olacağını ifade ederken, bu durumda CHP'nin de aynı doğrultuda bir uzlaşma yaklaşımı sergileyeceklerini ifade etti.

“BİRBİRİYLE İLGİLİ OLMAYAN MADDELERİ BİR ARADA OYLANMASI ANAYASAYA AYKIRI"

Baykal, anayasa değişikliği ile ilgili hükümetin meclise sunduğu 27 maddenin bulunduğunu ve bu maddelerin 3 tanesi hariç 24 madde ile ilgili kimsenin bir itirazı olmadığını belirtti. Tartışmalı 3 maddenin hükümet tarafından diğer maddelerin arkasına saklandığını söyleyen Baykal, bu durumun hukuka aykırı olduğunu savundu. Deniz Baykal, anayasanın 175. maddesine göre birbiriyle ilgisiz maddelerin bir arada oylanamayacağını kaydetti.

“MUHALEFETİN HASTALIĞI YOK BAŞBAKAN, HASTA OLAN SENSİN"

Anayasa değişiklik paketi için verilen imzaların geri çekilip sonrasında yeni düzenlemelerle yeniden Meclis Başkanlığı'na sunulması ile ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Bizim muhalefetin malum sıkıntıları var, hastalıkları var, o sıkıntıları, hastalıkları da giderelim istedik' sözlerini değerlendiren Baykal, “Muhalefetin hastalığı yok sayın Başbakan, hasta olan sensin sen" dedi.

“ANAYASA MAHKEMESİ, SİYASETE 'DUR' DİYEBİLİR"

Anayasa Mahkemesi'nin gerektiğinde siyasete 'Dur' deme hakkının bulunduğunu öne süren Baykal, “Anayasal freni olmayan, iktidarın, tümü emrinde gaza bastımı bütün mekanizmaları aynı istikamette harekete geçirecek bir düzen oluşturulur ise, o arabanın başına gelebilecek felaket toplumun başına ve devletin başına gelir. Dünyanın her yerinde yargı 'Dur' diyebilir. İtalya'da Berlisconi'ye dur diyor. demek lazım ihtiyaç ortaya çıkıyor dur diyor. Türkiye'de bizimkiler diyor ki, 'Bize kimse dur demesin kardeşim' Sen nesin Allah aşkına. Allah peygambere bile hesap verme sorumluluğunu yüklenmiş, sen hesap vermeden nasıl çıkacaksın? Sana fren olmadan bu devlet nasıl yönetilecek?" dedi.

BAYKAL'DAN, ERDOĞAN'A TELEVİZYONDA TARTIŞMA DAVETİ

Geçtiğimiz günlerde Baykal'ın Başbakan Erdoğan'ı anayasa değişikliği ile ilgili televizyonda tartışmaya davet etmiş ancak Erdoğan dün yaptığı açıklamada, “Biz bu tür münazaraları özellikle lise yıllarında çok yaptık. Biz bundan tadımızı, zevkimizi aldığımız için, birilerine artık bu zevki tattırmak istemiyoruzö demişti. Erdoğan'a karşılık veren Baykal, “Başbakan senin zevkin için yapmıyoruz. Milletin bilgilenmesi için yapıyoruz. Ne kaçıyorsun milletten?" diye konuştu.

“BU HAPIN İÇİNDE ZEHİRLİ MADDELER VAR, HALK UYANIK OLMALI"

Başbakan Erdoğan'ın anayasa değişikliği referandumu ile ilgili taslağı 'hap haline getirdik' açıklamasını ele alan Baykal, “O taslağa mecliste tek tek oylatarak kabul ettirememişsin, millete hap gibi hepiniz onaylayıverin diyorsun. Yok öyle şey. Bu hapın içinde tehlikeli maddeler var. Zehirli maddeler var. Buna karşı millet uyanık olmalıdır" dedi.

DHA