Baykal'dan iktidara ağır suçlama

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye'de ilk kez iktidar himayesinde Cumhuriyete karşı tertip düzenlendiğini söyledi

10 Kasım 2009, Salı 14:43
A A

Partisinin TBMM grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan CHP lideri Deniz Baykal, toplantıya Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, ölümünün 71’inci yıldönümünde anılmasıyla başladı.

Saygı duruşundan sonra, partinin genel başkanı Deniz Baykal da konuşmasına, Atatürk’ü anarak ve anlatarak başladı. Atatürk’ü, ‘dünyada örneği bulunamayacak olan müstesna bir şahsiyet’ olarak değerlendiren Baykal, Mustafa Kemal’in ortaya koyduğu modelin, bugün ‘Türk modeli’ olarak bütün dünyada saygıyla karşılanmakta olduğunu kaydetti ve bu modelin bir ‘modernleşme modeli’ olduğunu söyledi.

'10 KASIM'IN SEÇİLMESİ ANLAMLI'


Hükümetin sürdürmekte olduğu demokrasi açılımını ‘çarpık anlayış’ olarak niteleyen Baykal, bu çalışmanın 10 Kasım günü TBMM genel kuruluna getirilecek olmasının ‘derin anlamını’ milletvekillerinin taktirine bıraktığını söylese de gelişmeyi, ‘çok acı’ olarak değerlendirdi.

10 Kasım günü bilinçli olarak seçilmişse bunun, Türk milletinin duyarlılığına karşı sergilenmiş çok büyük bir saygısızlık olduğunu kaydeden Baykal, bayrağın yarıya indirilmesini de hatırlattı ve “Ama bilsinler ki o bayrak sadece bugün yarıya inmiş olacaktır. Yarın o bayrak, zirvede hak ettiği yere tekrar çıkacaktır,” dedi.

'EN GÜÇ SINAVI VERİYORUZ'
Hükümetin demokrasi açılımını eleştirirken, şimdiye kadar Türkiye içinden birilerinin, Cumhuriyete karşı mücadelede kullanıldığını bildiklerini söyleyen CHP lideri, şimdi ise Cumhuriyete karşı ilk defa ‘iktidar himayesinde’ bir tertiple karşı karşıya olunduğunu iddia etti ve “Şimdi bu anlamda en güç sınavı veriyoruz,” dedi. Baykal, söz konusu tertibin, ‘Cumhuriyete karşı tertip yapıyoruz,’ denerek değil, ‘Demokrasiyi geliştiriyoruz,’ denerek sürdürüldüğünü ileri sürdü.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;