Baykal'dan şok iddia

CHP lideri Baykal ortam dinlemesi yapan 15 aracın Türkiye'de cirit attığını iddia etti. Baykal “Bu ortam ve telefon dinleme işi iktidarı kullanan bir çevrenin yasa dışı karargahından kontrol ediliyor. Bu olayların arkasında Başbakan var” dedi

Baykal'dan şok iddia

'DEVLETİN İÇİNDEKİ YAPILANMA’

CHP’nin dünkü grup toplantısında konuşan Baykal, “Telefon dinlemeleri insan hak ve özgürlüklerine aykırıdır. Hiçbiri hukuki ve yasal değildir. Devletin içinde bir karargah var. İktidarı kullanan bir çevreye ait olan yasadışı bu özel karargahın en önemli uygulaması da telefon dinlemek. Bunlar ortam da dinliyor. Türkiye’de ortam dinleyen 15 araç var” dedi.

‘HEDEFLERİ ORDU VE YARGI’

Baykal, “Bu karargahın hedefi bazen Silahlı Kuvvetler’dir, bazen yargıdır. Yargı organlarının telefonları Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu’nun istemi üzerine dinleniyor. Teftiş Kurulu’na dinleme emrini kim mi veriyor? Adalet Bakanı. Adalet Bakanı’na dinleme emrini kim veriyor? Başbakan. Bütün bu olayların arkasında da Başbakan var” diye konuştu.

PAKSÜT ORTAYA ÇIKARMIŞTI

Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt 13 Mayıs 2008’de eşi Ferda Paksüt ile birlikte Ankara Kavaklıdere Tenis Kulübü’ne giderken sivil plakalı Fiat Doblo marka bir aracın kendisini takip ettiğini fark etmişti. Osman Paksüt bu aracın ortam dinlemede kullanıldığını ve içindekilerin polis olduğunu belirlemişti. Ankara Emniyeti dinlemeyi reddetmiş ama savcılık kabul etmişti.