Baykal'ı kızdıran 'gizlilik' olmuş

CHP'li grubun ziyaret ettiği Baykal'ın “Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığı benden gizlendi” dediği öğrenildi

20 Mayıs 2010, Perşembe 05:00
A A

‘KOMPLO YIKTI’

CHP Genel Başkanlığı’ndan istifa eden Deniz Baykal’ın Ankara Beysukent Angora Evleri’ndeki konutu dün de ziyaretçi akınına uğradı. Baykal’ı ilk olarak CHP Genel Başkanvekili Cevdet Selvi ziyaret etti.

Cevdet Selvi’den sonra CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş, CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen ve CHP Tekirdağ Milletvekili Enis Tütüncü de Baykal’a konuk oldu. Cevdet Selvi ziyaret sonrası “Zamanlamaya bakılırsa şimdiye kadar CHP’nin ve Genel Başkan’ın üzerinde oynanan oyunlara bakılırsa, bu komplodan başkası onu yıkamadı, üzemedi” dedi.

‘KIRGINLIK VAR’

Cevdet Selvi, Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığıyla ilgili Baykal’ın kırgınlığının olup olmadığı yönündeki bir soruya “Baykal’ın kimseye kırgınlığı yoktur. Kaderine kırgınlığı vardır” yanıtını verdi.

Akşam saatlerinde de aralarında CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Merkez Yönetim Kurulu üyesi (MYK) Savcı Sayan, CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, İstanbul Milletvekili İlhan Kesici ve Adana Milletvekili Tacidar Seyhan’ın da bulunduğu bir grup milletvekili Baykal’ı ziyaret etti.

CHP heyeti yaklaşık 2 saat süren ziyaretin ardından Angora Evleri’nden ayrıldı.

‘HİÇ HOŞ OLMADI’

CHP’lilerin akşam ziyareti Baykal’ın kırgınlığının gerçek nedenini de ortaya çıkardı. Deniz Baykal’ın kendisini ziyaret eden CHP’lilere “Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığı benden saklandı. Ben adaylık sürecinin mutabakat içerisinde götürülmesini telkin etmiştim. Buna rağmen, bu işi kaçırarak gizleyerek yaptılar” dediği öğrenildi.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığının kendisiyle paylaşılması gerektiğini söyleyen Baykal’ın “Ancak gizlendi ve basından öğrendik. Kaçırarak, yok sayarak yapmaları hiç hoş olmadı” ifadelerini kullandığı belirtildi.

‘KARŞI ÇIKMIŞLARDI’

Deniz Baykal’ın, ziyarette CHP Genel Başkanvekili Cevdet Selvi, CHP Genel Sekreteri Önder Sav, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş ve CHP Sözcüsü Mustafa Özyürek ile yaptığı görüşmeleri de hatırlatıp “Ben de bu süreçte Kemal Kılıçdaroğlu’nun olabileceğini önermiştim Ancak benim bu önerime karşı çıkanlar, bugün yan yana geldiler” dediği de bildirildi.

“Yapılış biçimi dışında bir yanlış yok” diyerek Kılıçdaroğlu’nun adaylığının normal olduğunu söyleyen Baykal’ın “Tümüyle mutabakat sağlanmalıydı ancak ikili mutabakatla işi götürdüler” dediği öğrenildi.

KEMAL’DEN BAŞKAN MI OLUR?

Baykal’ın şunları söylediği bildirildi: Benim kafamda da Kemal (Kılıçdaroğlu) vardı. Kemal’in adını da söyledim. Kemal’i siyasete ben soktum. Önder (Sav) ‘Kemal’den genel başkan mı olur?’ dedi. Ben de ‘Bir bak niye olmasın kardeşim’ dedim. Hatta ben Önder’i ikna etmeye çalıştım. Bir bak dinle diye. Ama bir de baktım ki gece yarısı pazarlıklarıyla iş yapıyorlar. Kemal de ‘Önder olursa partide değişim olmaz’ diyordu. Önder gelse ‘Kemal’le konuştum’ dese ya da Kemal gelse ‘Önder’le konuştum dese itiraz mı edecektim. Yangından mal kaçırır gibi iş çevirdiler

 'ATATÜRK VARKEN ONURSAL BAŞKANLIK BOŞ BİR ÖNERİDİR'

Kemal Kılıçdaroğlu dün Deniz Baykal’ın onursal genel başkanlığına ilişkin bir soruya “Sayın Baykal zaten onursal genel başkanımız. Kendisi uygun görürse bununla ilgili resmi talebi kurultayda seve seve gündeme getiririm” karşılığını verdi.

Baykal, dün akşam ziyaretine gelen CHP’lilere Kılıçdaroğlu’nun bu önerisiyle ilgili olarak “Partinin kurucu genel başkanı Atatürk iken bu teklif boştur, bunlar boş teklifler” dedi.

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;