'Bayrağımız Azerbaycan halkının izzet ve onurudur'

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Azerbaycan halkının izzet ve onuruna emanet edilmiştir. Biz bu izzet ve onura saygı gösterilmesinibekliyoruz” dedi

20 Ekim 2009, Salı 05:00
A A

RESTE KARŞILIK REST

Türkiye ve Ermenistan arasında imzalanan protokol, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ’ın seyrettiği Türkiye-Ermenistan maçında Azerbaycan bayraklarının yasaklanması Azerbaycan’ı kızdırmıştı. Azerbaycan tepki olarak Bakü’deki şehitlikte bulunan Türk bayraklarını kaldırmış, Türkiye’yi dışarıda bırakacak yeni bir doğalgaz hattı restini çekmişti. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, dün Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Jan Kohout ile dün yaptığı görüşmenin ardından bir basın toplantısı düzenledi.

‘SAYGI BEKLİYORUZ’

Bakan Davutoğlu, Türk ve Azeri bayrağının aziz, Azeri ve Türk topraklarının kutsal olduğunu belirterek şunları söyledi: “Azerbaycan’ın bağımsızlığı için şehit düşmüş şehitlerin ve bu şehitlerin gölgesinde uyuduğu bayrağımız Azerbaycan halkının izzet ve onuruna emanet edilmiştir. Biz bu izzet ve onura saygı gösterilmesini bekliyoruz” dedi.

‘YER GÖK YERE İNSE’

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ermenistan’ın işgali altındaki Azerbaycan toprağı Karabağ’ı kasdederek “Türkiye için Azerbaycan topraklarının işgal altından kurtarılması en temel milli meselelerin başında geliyor. Eski bir Türk deyişiyle gök yere inse, Türkiye’nin bu pozisyonu değişmez” diye konuştu.

PAZARLIK SÜRÜYOR

Davutoğlu, “Azerbaycan’dan bize söylenen geçici bir düzenleme, bir restorasyon faaliyeti çerçevesinde bu tedbirlerin alındığıdır” dedi. Azerbaycan ile doğalgaz hatları konusunda müzakerelerin devam ettiğini söyleyen Bakan Davutoğlu “Olumlu netice alınacağına inanıyorum” dedi. Bakan Davutoğlu, Ermenistan ile imzalanan protokollerin bu hafta içinde Meclis’e sevk edileceğini belirtti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;