Bayramda dişler için 8 noktaya dikkat!

Kurban Bayramı'nda en fazla tüketilen gıda ürünü olarak et karşımıza çıkmakta. Bunun yanında tatlı ve hamur işi yiyeceklerde sıklıkla tüketiliyor

12 Eylül 2016, Pazartesi 15:25 Son Güncelleme: 29 Eylül 2016, Perşembe 17:18
A A

Kurban Bayramı'nda en fazla tüketilen gıda ürünü olarak et karşımıza çıkmakta. Bunun yanında tatlı ve hamur işi yiyecekler de sıklıkla tüketiliyor. Bayramlarda öğün kavramından da uzaklaşıldığı için kişilerin ağız bakımlarını aksattıklarını belirten Uzm. Dt. Hakan Doğantepe, bu nedenle ortaya çıkabilecek sorunları en aza indirgeyebilmek için ağız ve diş sağlığı konusunda dikkat edilmesi gereken 8 noktayı şöyle özetledi:

Ağız hijyenine çok dikkat edilmeli.

Mümkün olduğunca ana öğünler oluşturulmaya çalışılmalı. Böylece ağız bakımı daha etkili yapılabilir.

Mevcut dişlerde çürüğe bağlı oluşan boşluklara gıdaların birikebileceği ve ağrıya sebep olabileceği düşünülerek bayram öncesi gerekli diş tedavileri yapılmalı.

Sık ve fazla et tüketimine bağlı olarak etin dişlere ve diş arası boşluklara sıkışabileceği ve buna bağlı olarak ağız kokusu problemleri yaratabileceği akılda tutulmalı.

Diş aralarına sıkışan gıda artıkları kürdan vb. gibi sert aletlerle ilgili alanlardan uzaklaştırılmaya çalışılmamalı ve diş etlerine zarar verilmemeli.

Fazla miktarda tatlı tüketimine bağlı olarak dişlerin çürümeye karşı dayanıklılığının azalacağı akıldan çıkarılmamalı.

Yine et tüketimi sırasında dikkatli olunmalı, sert bir kemik parçası ile bir dişin kırılabileceği göz önünde bulundurulmalı.

Ayrıca öğün aralarında eğer diş fırçalamak mümkün olamayacaksa bir parça peynir uzun bir süre çiğnenmek suretiyle tüketebilir. Bu sayede çürüğe sebebiyet veren mikroorganizmaların asit ataklarına karşı dişler bir miktar daha korunmuş olur.