BDP: Libya tezkeresini desteklemiyoruz

BDP: Libya tezkeresini desteklemiyoruz

24 Mart 2011, Perşembe 16:34
A A

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bugün Meclis'te oylamaya başlanan ve Türk Silahlı Kuvetlerinin Libya'ya gitmesini ön gören Libya tezkeresini desteklemeyeceklerini belirterek, "Biz askeri müdahaleye de, Kaddafi'ye de karşıyız. Başbakan'ın Libya konusundaki tavır değişikliği bizi şaşırttı" dedi.

Diyarbakır'da partisi ve DTK tarafından düzenlenen oturma eylemine katılan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Libya tezkeresi ile ilgili konuştu.

Demirtaş, Libya'da ne Kaddafi'den ne de askeri müdahaleden yana olduklarını belirterek, "Parti olarak bu görüşümüzü daha önce de gündeme getirdik. Biz Libya halkının demokrasi taleplerinin karşılanmasını ve Libya'da halkın gücüne dayanan bir yönetim oluşana kadar oraya müdahale edilmemesini istiyoruz. Şu anda yapılan müdahaleyi işgal olarak görüyoruz. Bu nedenle Libya tezkeresini de desteklemeyeceğiz" dedi.

Demirtaş, daha önce "Libya'da NATO'nun ne işi var?" diyerek askeri operasyonu karşı çıkan Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın sonradan gelişen bu tutum değişikliğine de şaşırdıklarını söyledi.

Ferit ASLAN-Bayram BULUT / DİYARBAKIR, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;