BDP'den Başbuğ'a çok sert yanıt

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ'un partisine ve milletvekillerine yönelik sözlerine sert tepki gösterdi

06 Temmuz 2010, Salı 14:53
A A

Partisinin TBMM grup toplantısında konuşan Demirtaş, Orgeneral Başbuğ'un sözlerini ciddiyetsiz ve mesnetsiz açıklamalar olarak değerlendirirken, "Başbakan tatilde. Genelkurmay Başkanı AKP'nin grup toplantısını yaptı bu hafta" dedi.

"SENİN EMİR ERİN DEĞİLİZ"

Milletvekillerinin cenazelerde pankart taşımadığını ve taşıtmadığını, sadece ailelerin acılarını paylaştığını ve barış söylemlerinde bulunduğunu ifade eden Demirtaş, bundan sonra da milletvekillerinin cenaze törenlerine katılacaklarını söyledi.

"KIŞLALARDA İNTİHAR ADI ALTINDA NEDEN ASKERLER ÖLÜYOR?"

Demirtaş, Genelkurmay Başkanı'na "Bir milletvekiline emir verir gibi konuşamazsınız. Burası kışla değil, biz de senin emir erin değiliz. Bunun anlaşılması lazım. Siz bize emir vereceğinize halka hesap verin.

BAŞBUĞ: DAĞA GİT

Neden döşediğiniz mayınlarla askerler ölüyor, neden kışlalarda intihar adı altında askerler ölüyor, bunların hesabını verin. Size düşen bize emir vermek değil size düşen halka hesap vermektir" diye konuştu.

"GÖREVDEN ALINMALI"

Bir Genelkurmay Başkanı'nın görevinin 'dağa göndermek değil dağdan indirmek' olduğunu ifade eden Demirtaş, "Görevi bitmiştir ya istifa etmeli, ya Başbakan görevden almalıdır.

Bu ülkede iki başbakan fazla, ya da iki Genelkurmay Başkanı fazla. Ülkeyi kim yönetecek, muhatabımız kim olacak karar versinler" dedi.

Bir BDP'li milletvekilinin bundan sonra başına bir şey gelmesi halinde Genelkurmay Başkanı'nı sorumlu tutacaklarını ifade eden Demirtaş savcıları da göreve davet etti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;