BDP'li belediyenin gençlik evinde şok

Diyarbakır'da, BDP'li Sur Belediyesi Gençlik Evi'ne düzenlenen operasyonda, burada bomba eğitimi verildiği ortaya çıktı

17 Eylül 2010, Cuma 14:05
A A

Diyarbakır polisi kentte çeşitli tarihlerde bomba, molotof kokteyli ve havai fişekli saldırıda bulunan kişilere yönelik, Sur Belediyesi Gençlik evine operasyon düzenledi. Baskının yapıldığı evde gençlere bomba ve ideolojik eğitimi verildiğini tespit eden polis, el yapımı bomba yapımında kullanılan malzemeler ele geçirdi.

BU MALZEMELERLE EĞİTİM VERİYORLARDI

Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ve Terörle Mücadele şubesi ekipleri, PKK adına kamu binaları, iş yerleri ile polise bombalı, molotof kokteylli, havai fişekli saldırı düzenleyen kişilere yönelik operasyon başlattı. Yapılan istihbarat çalışmaları ve vatandaşların 155 polis hattına yaptığı ihbarlar sonucu polis, merkez Sur İlçe Belediyesine ait Gençlik ve Kültür evine önceki gün baskın düzenledi. Baskının yapıldığı gençlik evinde polis, gençlere örgütün ideolojik ve patlayıcı eğitimi verdiği belirlenen kişilere rastladı. 

ÇOK MİKTARDA BOMBA MALZEMESİ 

Buradaki aramalarını sıklaştıran polis, atılmaya hazır el yapımı fitil ateşlemeli bomba, çok sayıda molotof kokteyli, el yapımı bomba yapımında kullanılan 360 torpil, amonyum nitrat, naftalin, sabun tozu, yapıştırıcı madde, kırmızı renkle boyanmış içi sıvı dolu 6 ampul, çivi, çok sayıda yasak yayın ile örgütsel doküman ele geçirilirken, 6 kişi gözaltına alındı. Emniyetteki sorgusu tamamlanan 4 kişi bu sabah adliyeye sevk edilirken, 2 kişinin ise sorgusu devam ediyor. Sanıkların çeşitli tarihlerde PTT şubelerine, alışveriş merkezleri ve yürüyüşlerde bomba, molotof kokteylli saldırılara karıştıkları iddia edildi.

İLGİNÇ YÖNTEMLER

Ele geçirilen malzemeleri inceleyen polis, eylemcilerin ilginç yöntemlerini de ortaya çıkardı. Eylemcilerin molotof kokteylini yapıştırıcı maddelerle destekleyerek daha uzun süre yanmasını sağladıkları, kırmızı boyalı içi sıvı dolu ampulleri panzerlerin camına atarak görüşü engelledikleri, torpilleri pet şişelere pamuk ve amonyum nitratla, çivilerle sıkıştırarak, çeşitli şekillerde bomba hazırladıkları belirtildi.

Canan ALTINTAŞ/DİYARBAKIR, (DHA) 

 

 
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;