BDP'li vekil yerlerde sürüklendi, polisin burnu kırıldı

Diyarbakır'da meydana çadır kurmak isteyen BDP'liler ile polis arasındaki gerginlikte bir kişinin attığı yumrukla polisin burnu kırıldı; BDP'li vekil yerlerde sürüklendi

08 Nisan 2011, Cuma 15:35
A A

BDP'nin sivil itaatsizlik eylemleri kapsamında Kürt isyanı liderlerinden Şeyh Sait'in asıldığı Diyarbakır'ın merkez Sur ilçesindeki Dağkapı Meydanı'nda sivil imam eşliğinde cuma namazı kılındı.

Namazdan sonra meydanda çadır kurmak isteyen BDP'liler ile polis arasındaki gerginlikte bir kişinin attığı yumrukla polis memurunun burnu kırıldı. 
BDP'li Milletvekili Bengi Yıldız ise, polisin almak istediği çadır demirini bırakmayınca çadır malzemesinin ardından yerlerde sürüklendi.

 

Polis, gruba biber gazı ve tazyikli su kullanarak dağıttı. BDP Grup Başkan Vekili ve Batman Milletvekili Bengi Yıldız, çadır kurmak için tutuğu demiri polise vermek istemeyince, polisin çekmesi üzerine demirle birlikte 10 metre yerde sürüklendi.

'SİVİL CUMA'

BDP sivil itaatsizlik eylemleri kapsamında bugün Diyarbakır'ın merkez Sur ilçesindeki Dağkapı Meydanı'nda toplandı.

Yaklaşık 4 bin kişi, 1925 yılında Kürt isyanı liderlerinden Şeyh Sait ve arkadaşlarının idam edildiği yer olan ve Orduevi bitişiğinde bulunan Dağkapı Meydanı'na halı ve battaniye sererek cuma namazı için saf tuttu. BDP'nin, 'sivil cuma' olarak değerlendirdiği itaatsizlik eylemi kapsamında saf tutan partililer, Din Adamları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DİYADER) Başkanı Zahit Çiftkuran'ın öncülüğünde Cuma namazı kıldı. Polis çevrede geniş güvenlik önlemi alırken, namaz kılanmadan önce imam Çiftkuran, cemaate Kürtçe bir konuşma yaptı.

Meydanda BDP'lilere cuma namazı kıldıran Çiftkuran, camilerin Allah'ın evi olduğunu ve camilerle bir sorunlarının bulunmadığını belirterek, "Biz camilerde sistem için çalışan ve Türk-İslam sentezini dayatan imamlara karşıyız. Bizim içimizde medrese eğitimi görmüş yüzlerce imam var. Kimse bize din dersi vermesin. İslamı yeniden yazacak halimiz yok, İsslam islamdır. Biz bugün insanların artık birbirini öldürmemesini istiyoruz. İnsanlar arasında ölüm olmasın, barış gelsin istiyoruz"diye konuştu.

Adobe Flash Player Yükle

Konuşmadan sonra BDP'lilerin önünde saf tutan imamlardan biri çevredeki camilerden gelen ezan sesini beklemeden kendisi kalkıp namaz için ezan okudu. Daha sonra yaklaşık 4 bin kişi, meydanda hep birlikte saf tutarak Cuma namazı kıldı.

BARIŞ ANNELERİ TÜLBENT YAKTI

Cuma namazının kılındığı Dağkapı Meydanı'nda daha sonra Barış Anneleri adlı bir grup kadın operasyonların durması için tülbentlerini yaktı. Daha sonra BDP, Demokratik Çözüm Çadırı kurmak için çadır malzemelerini alana getirdi. Polis çadırın kurulmasına izin vermezken, bir grup BDP'li polis ile tartıştı. Tartışma sırasında bir kişinin polise yumruk atması üzerine, polis biber gazı ve tazyikli su ile gruba müdühale etti. Yaklaşık 5 dakika süren arbedenin ardından polis grubu çembere aldı. Bu sırada aniden bastıran dolu ve sağanak yağmur nedeniyle meydandaki grubun büyük kısmı dağıldı.

BDP'Lİ YILDIZ ÇADIR MALZEMESİNİ BIRAKMAYINCA SÜRÜKLENDİ

Daha sonra meydana BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve BDP Grup Başkan Vekili Bengi Yıldız'ın da aralarında bulunduğu bazı milletvekilleri ve belediye başkanları geldi. BDP'li Demirtaş'ın gelişi sırasında polis barikatını aşıp meydana girmek isteyen bir grup BDP'li ile polis arasında arbede yaşandı. Çadır demirini almak isteyen Milletvekili Bengi Yıldız ve demiri bırakmayan polisler arasında arbede yaşanırken, Yıldız, çadır demirinin ardından yerde yaklaşık 10 metre sürüklendi. İlk arbede sırasında bir polis telsizinin kaybolduğu belirtilince polis alandan çıkan herkesi tek tek aramaya çalıştı.

KAYIP POLİS TELSİZİ BULUNAMADI

Telsizin kaybolduğu BDP lideri Demirtaş'a iletililince Demirtaş grubun içerisine girerek kimin telsizi aldığını sordu. Telsiz bulunamazken, Demirtaş yaptığı konuşmada Valiliğin alanda çadır kurulmasını yasaklayan kararını eleştirdi. Demirtaş, "Dağkapı çadır için yasak ise en iyi yer Diyarbakır Valiliğinin bahçesidir. Biz de çadırı Valiliğin bahçesine kuracağız"diyerek yaklaşık 150 kişilik grup ile Diyarbakır Valiliğine doğru yürüyüşe geçti. Polis, grubun önünü keserek, yürümelerine izin vermeyeceğini söyledi.

Ferit ASLAN - Cem EMİR - Canan ALTINTAŞ - Bayram BULUT / DİYARBAKIR, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;