BDP'li vekiller açlık grevine başladı

BDP'li Emine Ayna ve Özdal Üçer, Diyarbakır'da açlık grevine başladıklarını açıkladı

08 Kasım 2012, Perşembe 14:42
A A

Cezaevlerinde bulunan PKK ve KCK'lıların, terörist başı Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kalkması, anadille savunma yapma haklarının kendilerine tanınması için başlattığı açlık grevi 58'inci gününde.

BDP lideri Selahattin Demirtaş, Salı günkü grup toplantısında "Ağırlıklı olarak grubun neredeyse tamamı, böyle bir eylemi (açlık grevi) yapmak istiyor. Belki önümüzdeki bir iki gündeki gelişmelere göre gündemimize alacağız" diye konuşmuştu.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Van Milletvekili Özdal Üçer ve Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna, cezaevlerinde süren açlık grevlerinde taleplerin karşılanmasına destek vermek amacıyla Diyarbakır'da süresiz dönüşümsüz açlık grevine başladıklarını açıkladı.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) binasında dün 14 DTK daimi meclis üyesinin başlattığı eyleme bugünden itibaren Üçer ve Ayna da katıldıklarını belirtiler. Diyarbakır'da bulunan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) binası önünde BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna ile birlikte basın açıklaması yapan BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, dün DTK daimi meclisinin aldığı karar doğrlutusunda bugün 58. gününde olan açlık grevine destek olmak amacıyla daimi meclis üyelerininde dün açlık grevine başladığını belirterek, "Bizler de daimi meclis üyesi Milletvekilleri olarak bu eyleme destek olmak amacıyla bugünden itibaren ben ve Emine Ayna birlikte bu arkadaşlarımızla süresiz ve dönüşümsüz açlık grevine başlamış bulunuyoruz"dedi.

Pazartesi günü BDP grubu olarak yaptıkları toplantıda, BDP'nin eş başkanları, Grup Başkanvekillerinin diyalog ve görüşmeler yapması nedeniyle ve sağlık sorunu bulunan arkadaşları dışında kalan vekillerin açlık grevine girmesi konusunda karar alındığını söyleyen Van Milletvekili Özdan Üçer, şöyle konuştu: "Bakanlar kurulu toplantısından sonra sayın Bülent Arınç'ın açıklamaları toplumun geniş kesmini olmak üzere bizide umutlandırmıştı. Bugün itibariyle 4 gün geçtiği halde açlık grevinde direnen arkadaşlarımızın geçirdiği her saniyenin ölüm olduğu bilinmesine rağmen hiç bir somut adım ve yaklaşım sergilenmemiştir. Söylenen sözler anlamlı ve önemliydi. Biz söylenen sözlerin gereğinin yerine getirilmesini talep ediyoruz. Açlık grevindekiler, somut adımları görmeden eylemlerini durdurmayacaklarını söylüyorlar. Sayın Arınç'a sesleniyorum. Ölüm eşiğinde olan bu insanların taleplerini hükümet olarak dile getirdiğiniz halde neden 4 gün geçmesine rağmen her hangi bir şey yapmıyorsunuz. Geçen her saniye ve dakika onları ölüme bir adım daha yaklaştırmaktadır. Bizlerde yoldaşlarımızın eriyip gitmesine tahammül etmiyoruz. Onlar bu halk için bir fedekarlık eylemi yapıyorlar. Ama, bizim onların ölümüne tahamülümüz yok bunu herkes bilsin. Bizde onları, onların uğrunda ölecek kadar seviyoruz. Bu ölümlere dur demek için bütün halkımızı serhildana davet ediyoruz.

Bülent Arınç konuştu, sanki bir ölüm sesizliği oluştu. Bu sesizliği Kürt halkının onurlu mücadelesi ve direnişi bozacaktır. Yapılan açıklamalar ve verilen sözleri önemsiyoruz. Eş başkanlarımız diyolog için görüşmelerini devam ettireceklerdir. Şu an dönülmez bir yolun sınırındayız. Gelişebilecek en kötü bir durumun sorumlusu Hükümet olacaktır. Bizlerde DTK'nin daimi meclis üyeleri olarak açlık grevleri devam ettiği müdetçe bizlerde bu eylemi devam ettireceğiz.Gönlümüz onların ölmelerine razı değil. Bizler onların ölümlerini durdurmak için her türlü demokratik tepkimizi ortaya koyacağız."

Açıklamadan sonra BDP'li Özdal Üçer ve Emine Ayna, DTK binasında dün açlık grevine başlayan 14 kişi ile birlikte açlık grevi eylemine katıldı.

DENİZLİ'DE DE AÇLIK GREVİ BAŞLADI

BDP Denizli İl Teşkilatı, cezaevlerindeki açlık grevlerine dikkat çekmek için parti binasında açlık grevine başladıklarını açıkladı. Bir grup partili ile Candoğan Parkı önünde basın açıklaması yapan BDP Denizli Merkez İlçe Başkanı Şevket Tekin, cezaevlerindeki açlık grevi durana kadar, her gün 5 arkadaşlarının parti binasında açlık grevi yapacağını söyledi.

Savaş değil, müzakere istediklerini dile getiren Tekin şöyle dedi: "Açlık grevindekilerin talebi gayet açık. Eylemin ana talebi Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecritin kaldırılması, Kürtçe ana dilde savunma ve eğitim hakkının verilmesidir. Cezaevlerindeki açlık grevleri son bulmalıdır. Hükümet, cezaevlerinden tabutların çıkmasını mı bekliyor? Siyasi tutsakların taleplerini sahiplenme adına, biz de Denizli’de açlık grevini başlattık. Her gün 5 arkadaşımız açlık grevleri destek verecek. Bu desteğimiz cezaevlerindeki açlık grevi bitene kadar sürecek."


SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;