BDP'nin 'Rojava' mitinginde gerginlik

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İstanbul İl Örgütü tarafından Kadıköy'de düzenlenen Rojava'ya destek mitingi öncesinde polisin indirdiği bir pankart nedeniyle olaylar çıktı; daha sonra pankart yeniden yerine asıldı

24 Kasım 2013, Pazar 12:54
A A

Kadıköy İskele Meydanı'nında düzenlenen miting için polis geniş güvenlik önlemleri aldı. Çok sayıda Çevik Kuvvet otobüsü miting alanına yakın yerlerde bekletiliyor. Bariyerlerle çevrili miting alanına gelenler arandıktan sonra içeri alındı.


PANKART İNDİRİLDİ, TEKRAR ASILDI


BDP İstanbul İl Örgütü tarafından Kadıköy İskele Meydanı’nda düzenlenen Rojava’ya destek mitingi öncesi olaylar çıktı. Polis ekipleri bir binadan sarkıtılan pankartı indirdi. Mitinge katılanlar buna tepki göstererek binaya taş atmaya başladı. Polis ekipleri binanın girişini tutarak, grupların içeri girmesini engellemeye çalıştı. Ancak grubun taş atması nedeniyle polis binanın girişinden kaçmak zorunda kaldı. Bunun üzerine pankart tekrar binaya asıldı.

BAYRAK SOPALARIYLA POLİSLERE VURDULAR


Alana Rıhtım girişinden giren bir grup, arama yapan polislerle tartıştı. Tartışma gerginliğe dönüştü. Gruptaki bazı kişilerin bayrak sopalarıyla polislere vurduğu görüldü. Bunun üzerine polisler, bariyerlerin gerisine kaçmak zorunda kaldı. Olaylar sırasında polis bariyerleri de yıkıldı. Araya giren diğer katılımcılar, bayraklarla polise saldıran grubu engellemeye çalıştı. Yaşanan gerginlik grubun alana girmesiyle sona erdi.

POLİS O PANKARTI İNDİRMEYE ÇALIŞINCA OLAYLAR ÇIKTI

Polis ekipleri bir binadan sarkıtılan bir pankartı indirdi. Bunun üzerine mitinge katılanlar buna önce sözlü ardından da binaya taş atarak tepki gösterdi. Miting alanını çevreleyen polis bariyerlerinden atlayanlar pankartın asıldığı binaya girmeye , polis de buna engel olmaya çalıştı. Ancak binaya taş yağmaya başlayınca polisler de kaçmak zorunda kaldı. Binaya yaklaşık 5 dakika boyunca taş atıldı. Kullanılmayan binanın camları kırıldı. Çevik kuvvet ekipleri gruba müdahale etmek için hazırlandı. Ancak olayların sona ermesi üzerine vazgeçti. Pankart yeniden asıldı. Fakat 5 dakika sonra pankart yeniden kaldırıldı.

KIŞANAK : KÜRT HALKI ORTADOĞUNUN EN BÜYÜK POLİTİK VE SİYASİ GÜCÜDÜR

BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, Kadıköy Meydanı’nda düzenlenen "Rojava’ya destek" mitinginde konuştu.

Kışanak "Kürt halkı Ortadoğunun en büyük politik ve siyasi gücüdür" diye başladığı konuşmasında, Kürtlerin bu siyasi gücünü kaynağını Abdullah Öcalan’dan aldığını, bu hareketin önderinin de Öcalan olduğunu ifade etti.

Gültan Kışanak,  "Rojava’da yaşanan devrim tüm Ortadoğu halkları adına halklarımızın devrimidir. Tüm Ortadoğu halklarının konfederal sisteminin devrimidir. Rojava’da halkımız bir savunma gücü haline geldi. Ama bu savunma gücü bildiğimiz militarist bir yapılanma değildir bu bir öz savunma gücüdür. Rojava’da kurulan kurucu meclisi selamlıyoruz" dedi.

TARİH BUNLARI NOT EDİYOR

Kışanak konuşmasını "kim nerede duruyor, kime söylüyor kim hangi politikaya hizmet ediyor. Tarih bunları bir bir not ediyor... Ve yarın herkesin eline karnesini verecek. Yarın herkes o karnesine ya iftiharla bakacak ya da utanarak bakacak" sözleriyle sürdürdü.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;