Bebeği reflü olan annelere 9 kurtarıcı bilgi

Mide içeriğinin herhangi bir nedene bağlı olarak yemek borusuna doğru geri kaçması olarak tanımlanan reflü bebeklerde de ortaya çıkabiliyor. Hastalığa dönüştüğü takdirde astıma, yemek borusunda tahribata ve tekrarlayan orta kulak iltihapları ile zatürreye neden olabilecek reflüde en önemlisi anne-babaların bebeklerde reflüyü tetikleyen hatalardan kaçınması

20 Ocak 2018, Cumartesi 17:27
A A

Bebeklerde beslenme hataları nedeniyle reflü olabileceğini söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nermin Tansuğ, "Anneler özellikle bebeklerin beslenmesini desteklemek ve sabaha kadar uyumalarını sağlamak için yatmadan önce veya uykuda bebelerini beslerler. Ancak bu reflüyü artırır. Özellikle reflüsü olan bebekler ve çocuklar son öğününden 2 saat sonra yatırılmalı" diyerek bebeğinde reflü olan anneler için kurtarıcı bilgiler verdi:

Reflüsü olduğundan şüphe edilen bebeklerin beslenmesinde dikkat edilecek nokta, kusmalar nedeniyle bebeğin normal koşullarda beslenmesini sürdürememesidir. Bu nedenle bebek çok yakından takip edilmeli düzenli olarak kilo artışı izlenmeli.

Az miktarda, sık sık beslenmeli ve her beslenmeden sonra gazı çıkarılmalı.

Bebeklerin yalancı emzik kullanmaları da reflü tedavisinde faydalı olabilir. Emzik bebekte tükürük salgısını ve bağırsak hareketlerini artırarak reflü olasılığını azaltır.

Anne sütü ile beslenen bebeklerde reflü belirtileri daha az görülür. Verilen besinlerin koyulaştırılması ya da keçiboynuzu tozu katılmış özel mamalar kullanılabilir.

İnek sütü alerjisi varsa diyetten inek sütü çıkartılmalı.

Büyük çocuklarda reflüyü artıran çikolata, aşırı yağlı baharatlı, acılı, ekşili cips, ketçap, mayonez, hardal, soğan, sarımsak gibi gıdalar, asitli gazlı içecekler yasaklanmalı.

Pasif sigara içimi de reflüyü artırır. Bu nedenle evde sigara içilmemeli.

Öğün miktarları küçük tutulmalı, ideal vücut ağırlığı korunmalı, akşam yemekleri yatmadan en az 2 saat önce yenmeli ve yemeklerden sonra en az 1 saat yatar pozisyon alınmamalı.

Öncelikle beslenme şekli ve çevre koşulları düzeltilmeli. Reflü tanısı alan çocukta yatak başı 30 derece kadar yükseltilmeli. Özellikle sol yan pozisyonda yatırılmaları reflüyü azaltır.

Reflü hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçların yemek borusu kapakçığının basıncını artırarak mide içeriğinin yemek borusuna kaçışını önlediğini belirten Dr. Nermin Tansuğ, "İlaçlar, mide boşalmasını kolaylaştırır, mide asidini nötralize eder veya azaltır. İlaçla tedaviye yanıt alınamadığı geçici solunum durması, ani bebek ölümü tehdidi gibi ciddi belirtiler varsa, darlık gelişmişse, doğuştan kalp hastalığı veya zeka özürlü çocuklarda ender olarak cerrahi tedavi uygulanabilir" şeklinde konuştu.