Bebeğin cinsiyetini seçmek mümkün

Bebek doğmadan önce cinsiyetini seçmek mümkün. Genetik tanı yöntemiyle embriyonun anne karnına transferini yapmadan cinsiyeti belirleniyor ama bu herkese uygulanmıyor

Bebeğin cinsiyetini seçmek mümkün

Kıbrıs Ortadoğu ve Balkanlar Tüp Bebek Merkezi Direktörü Dr. Halil İbrahim Tekin anlattı:

Bebek doğmadan önce cinsiyetini seçmek mümkün mü?

Dr. Halil İbrahim Tekin: Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT) adı verilen bir yöntemle embriyo aşamasında, anne karnına transfer yapılmadan cinsiyeti belirlemek mümkün. PGT şöyle yapılıyor: Tüp bebek yöntemiyle elde edilen embriyolar laboratuvar ortamında tek tek inceleniyor ve istenen cinsiyetteki embriyo seçilerek ana rahmine konuyor.

>> 10 ADIMDA KANSERDEN KORUNUN

>> AŞIRI SICAK KISIRLIK RİSKİNİ ARTIRIYOR

Size bu konuda çok başvuru var mı?

Dr. Halil İbrahim Tekin: Hastalarımızın yüzde 5-7’sini oluşturuyor. Ama biz herkese bu yöntemi uygulamıyoruz. Ailesinde birden fazla aynı cinsiyette çocuk varsa, cinsiyet seçiminin onların hakkı olduğunu düşünüyoruz. Cinsiyet seçimi yaptıracak ailelerin daha önce en az 2 çocuğu olması şartı arıyoruz. 2 çocuğu da aynı cinsiyetteyse, 3’üncü çocuğun farklı cinsten olması için seçim yapabiliyoruz.

Cinsiyet seçimi neden yapılabilir?

Dr. Halil İbrahim Tekin: * Cinsiyet seçimi, doğum kontrol yöntemi olarak kullanılabilir. Bir cinse ait çok sayıda çocuğu olan çiftler için; PGT ile seks kromozomları seçimi yapılması mümkün olabilir.

* Dünya nüfusunu dengeler. Cinsiyet seçimi, artan dünya nüfusuna bir denge getirebilir. Aileler genellikle karşı cinsten iki çocuğa sahip olduktan sonra, artık yapmamayı tercih edeceklerdir.

* İstenmeyen cinsten olan çocuklar, daha az sevgi ile yetiştirilebilir.

Türkiye’de yasal mı?

 Dr. Halil İbrahim Tekin: Bazı genetik hastalıklar yalnızca kız ya da erkek çocuklarda ortaya çıkabiliyor. Bu durumda doktor raporuyla gerekli olduğu kanıtlanırsa, Türkiye’de de laboratuvarlarda rahatlıkla cinsiyet seçimi yapılabiliyor. Kıbrıs’ta ise bu konudaki yasaklar daha az sınır getiriyor. Bu yüzden uygulama daha rahat şekilde gerçekleştirilebiliyor.

 

HAZIRLAYAN: ÖZGÜR GÖKEN ÇELENK

ozgur.celenk@posta.com.tr