Bebeğinizi yetiştirirken hata yapmaktan korkmayın

Çocuk yetiştirirken en büyük sorumluluk anne ve babalara aittir. Durum böyle olunca da ebeveynler ister istemez korkmaya başlıyor. Peki, bunun için ne yapmak gerekiyor?  

20 Mayıs 2017, Cumartesi 17:33
A A

Ebeveyn olmak ve çocuk yetiştirmek kadın ve erkeği bambaşka bir ruh haline sokar. İlk defa anne veya baba olan ebeveynlerin sorumluluk duyguları ve başarma arzuları beraberinde kaygıyı getirir.

Çünkü anne baba çocuk yetiştirme konusunda ne kadar istekli ne kadar başarılı olurlarsa olsunlar, hata yapma korkuları da her zaman olacaktır. Özellikle yeni anne olmuş kadınlarda bu korku, lohusalık döneminde yaşayacakları duygusal durumla beraber bir kat daha artacaktır.

Uzmanlar yeni anne olmuş kadınlarda en sık yaşanan duygu durumları arasında başarılı ebeveyn olmayı istemekten kaynaklanan her dakika “acaba yanlış bir şey yaptım mı” veya “kötü bir şey yapar mıyım” sorularını akla getirmek olduğunu belirtirler. İlk zamanlar her anne babanın duyacağı bu tür kaygıların abartılmaması konusunda önemli adımların atılması ifade edilir.  

Annelik hem içgüdüsel hem de sonradan öğrenilir

Annelik hem içgüdüsel hem de sonradan öğrenilir

Annelik hemen her kültürde farklılık gösteren ve kişinin karakter özellikleriyle harmanlanmasından ortaya çıkan bir güdüdür. Anneler için bebeklerinin sağlığı, yetişme tarzı, bakımı ve kaliteli bir yaşama sahip olması konuları fazlaca ön plandadır. Bu durum genellikle kendi anneleriyle olan diyaloglarından esinlenme sonucunda ortaya çıkar. Diğer bir ifadeyle annelik hem içgüdüsel hem de sonradan öğrenilen ögelerin bileşimidir. Annelerin bebeklerine olan düşkünlüğü, orantılı kaygısı ve ona olan hassasiyeti mükemmel sonuçlar ortaya çıkarabilirken, bu kaygının abartılması ortaya istenmeyen sonuçların çıkmasına neden olabilir ve bunun sonucunda da kaygının yerini korku alabilir.  

Planlı anne olmak

Planlı anne olmak

Günümüzde anne babaların bebek yapmaya karar vermelerinde bir takım sosyokültürel ve ekonomik temelin etkili olduğu görülür. Doğacak bebeğin bakımı, yetiştirilmesi yanında bu süreçte ortaya çıkacak masraflar, iş durumları, psikolojik durumlar önem verilmesi gereken konular arasında yer alır. Planlı anne olma dahilinde pek çok detayın hayatlarına girmesi; uzman görüşleri, bilimsel makaleler ve araştırmalar anneleri adeta bir bombardımana tutulurlar. Anneler bu konular arasında her saniye tetikte ve kaygılı yaşarlar bu durumun abartılması bebeğin gelişimine zarar vereceğinden böyle bir durumda önlem alınması tavsiye edilir.  

Bebeğinizle ilişkiniz güven duygusuna dayansın

Bebeğinizle ilişkiniz güven duygusuna dayansın

Hiçbir toplumda değişmeyen tek bir şey vardır o da anne ve bebek arasında kurulan özel bağdır. Bebeğin doğduğu andan itibaren anneyle arasında kurulan ilişki, özel bir ilişkidir. Annelerin bebekleriyle olan ilişkilerinde sürekli olarak kaygılı ve çekingen bir şekilde yakınlık göstermelerinin bebeğin özgüveniyle alakalı olarak bazı sorunlara neden olacağı belirtilmektedir. Uzmanlar anne bebek ilişkilerinin sevgi ve güvene dayandığı takdirde başarılı olacağını ifade ederler. Annenin zekâ geliştiren oyuncaklardan, boyunun uzamasını sağlayacak besinlere kadar hemen her alanda farklı ve ilginç taleplerin bebekte beklenti yaratacağına dikkat çekilir. İyi bir anne bebek / çocuk ilişkisinin olabilmesi için, bazı durumlarda suyun akışına bırakılması gerektiği ve çocuk her ne yaparsa yapsın ona destek olarak güven duygusunun inşa edileceği ifade edilir.  

Başarılı anne olmaya çalışmayın

Başarılı anne olmaya çalışmayın

Annelik duygusu hayatın belki de en doyum verici duygularından birisidir. Başarılı anne olma çabasının bu duyguyu bozmasıyla hem anneler hem çocuklar kaybeder. Uzmanlar annelerin unutmaması gereken önemli konunun; en mutlu, en başarılı veya en güvenli, en sağlıklı erişkinlerin genellikle en başarılı annelerin çocukları olmadığıdır.  

Suçluluk Duygusuna Kapılan Çalışan Anneler İçin Uzman Tavsiyeleri