Bebeğinizin doyduğunu anlamanın 7 farklı yolu

Annelerin en çok endişe duyduklarından biri de bebeğinin doyup doymadığıdır. İşte bunu anlamanın 7 farklı yolu  

13 Mayıs 2017, Cumartesi 16:54
A A

Anneler bebeklerini kucaklarına ilk aldıkları andan itibaren onunla ilgili endişeler yaşamaya başlarlar. Bu endişelerden birisi de bebeğin doyup doymadığıdır. Bu sebeple “Acaba bebeğimin karnı doydu mu?” Sorusu annenin bebeğini beslediği her an aklından çıkmaz. Annelerin bebekleriyle ilgili yaşadıkları endişelerden birisi, belki de en önemlisi olan bu endişeyi gidermenin bazı kolay yolları vardır. Bunun için bazı püf noktaları bilmeniz yeterlidir. İşte bebeğinizin doyup doymadığını anlamazı sağlayacak 7 farklı yol…  

1 -Emzirirken Memeyi Bırakıyorsa

1 -Emzirirken Memeyi Bırakıyorsa

Emzirilen bebeklerin doyup doymadığını anlamak çok kolaydır. Eğer bebeğiniz onu emzirdikten bir süre sonra memeyi bırakıyor ve sizin tüm çabalarınıza rağmen yeniden ağzına almıyorsa doymuş olma ihtimali yüksektir. Bu durumda bebeğinizi zorlamayın zira emmeye devam etmesi durumunda kusması muhtemel bir durumdur.  

2 -Hareketlerini Gözlemleyin

2 -Hareketlerini Gözlemleyin

Ek gıdaya başladığınız bebeğinizin doyup doymadığını anlamanız için onun hareketlerini gözlemeniz yeterlidir. Acıkan bebekler mama sandalyesinde hafifçe öne doğru eğilmiş şekilde otururlar. Doyduklarında da kendilerini geriye doğru atarlar. Yani arkalarına yaslanırlar.  

3 -Kaşığı Verdiğinizde Kafalarını Çevirirler

3 -Kaşığı Verdiğinizde Kafalarını Çevirirler

Ek gıda ile beslenen bebeklerinin doğdukları anlamanın bir diğer yolu da onun yemek yerken verdiği tepkidir. Bebeğinizi beslerken, kaşığın ağzına gelmesi için sabırsızlanan bebeğiniz bir süre sonra siz kaşığı uzattığınızda başını çeviriyor ve ağzını açmak istemiyorsa bebeğiniz doymuş demektir. Burada gözlemci olmanız önerilir. Zira bebeğiniz ağzında lokma varken de başını çevirebilir. Dikkat etmeniz gereken konu kaşığı uzattığınızda bebeğinizin ağzının boş olduğu durumda verdiği tepkidir.  

4 -Kilo Alıyorsa

4 -Kilo Alıyorsa

Bebeğinizin doyup doymadığını anlamanın bir diğer yolu da kilo kontrolüdür. Eğer bebeğiniz aylık alması gereken miktarda kiloyu alıyorsa, yeteri kadar besleniyor ve beslenme saatlerinde karnı doyuyor demektir.  

 5 – Kabız Olmuyorsa

5 – Kabız Olmuyorsa

Bebeğinizin kabız olmaması ve normal dışkılaması doyduğunu ve yeterli miktarda anne sütü aldığını gösteren işaretlerdendir. Bebeklerin doğduğu ilk günlerde günde 3 kez dışlama görülürken ilk aylardan sonra dışkılama azalır ve 1 yaşına gelene kadar günde 1 defa dışkılamaya başlar.  

6 – Cilt Tonu

6 – Cilt Tonu

Bebeğiniz yeterince anne sütü alıp doyuyorsa, yanakları, pembemsi görünür ve iyi bir cilt tonuna sahiptir.  

7- Bebek mutlu ve rahatsa

7- Bebek mutlu ve rahatsa

Bebeğinizin doymuş olduğunu anlamanın bir diğer yolu da onun ruh halini gözlemlemektir. Yetişkinlerde açlık; huzursuzluk, agresiflik vb. durumlara neden olduğu gibi bebeklerin yetersiz beslenmelerinde, bebek mızmızlanır ve mutsuz hale gelir. Yeterli anne sütü alan bebekler genellikle emzirme işleminden sonra hemen uykuya dalar, huzurlu ve sakin görünürler. Bebeklerin Beslenmesinde Sıkça Yapılan Hatalar