'Bebeklerimle parkta nasıl yaşarım?'

Vicdan Özkılıç 40 günlük ikiz bebekleri ile camları kırık bir evde yaşıyor. Eşi hapse girdiği için hiçbir geliri olmayan Özkılıç, kirasını ödeyemediği bu evden de kovulmaktan korkuyor. Beslenemediği için sütü kesilen kadın çocuklarına mama ve bez alamadığını söylüyor

26 Mart 2015, Perşembe 17:40
A A

Adana'da ayakkabı imalatında çalışan Osman Atam, 4 yıl önce karşılaştığı Vicdan Özkılıç’a aşık oldu. Çift, evlenmelerine ailelerinin karşı çıkması üzerine kaçıp birlikte yaşamaya başladı. Ev tutacak paraları olmadığı için ilk günlerde akrabalarının yanında kalan çift, yaz aylarında da geceleri parklarda geçirdi. 2 yıl önce Fatih Mahallesi’nde tek odalı bir evi, aylık 150 liraya kiralayan Osman Atam ile Vicdan Özkılıç, buraya yerleşip yaşamlarını sürdürmeye çalıştı.

Çiftin 40 gün önce de  ikizleri Asuman ile Yağmur dünyaya geldi. Borcunu ödeyemediği için evlerinin elektriği ve suyu da kesik olan çiftin çocuk sevinci, Atam’ın 10 gün önce karıştığı kavga sonucu verilen 3 bin lira para cezasını ödeyemeyince, cezaevine girmesiyle yarım kaldı. Camları da kırık olan evde mum ışığında ikizleriyle yaşam savaşı veren anne Vicdan Özkılıç, 5 aydır kiralarını ödeyemedikleri için sahibinin evin boşaltmasını istemesiyle bir kez daha şok yaşadı. Genç kadın, yeterli beslenmediği için anne sütü azalınca bebeklerine de süt ve bez alacak para bulamadı.

Sadece bir odası ve bir mutfağı bulunan evin, kirasını ödeyemediklerini anlatan Vicdan Özkılıç, şöyle konuştu:

"Eşim yanımızdayken en azından günlük işlere gidiyordu. Oradan aldığı parayla geçimimizi sağlamaya çalışıyordu. Ancak ikizlerimiz olduktan sonra çok güç duruma düştük. Bunun da üzerine eşim cezaevine girince geçim sıkıntısı yaşıyorum. 6 ay hapis yatacak. Param olmadığı için bebek bezi de süt de alamıyorum. Zaman zaman komşularım yardım ediyor ama, bu nereye kadar sürecek bilmiyorum. Evin pencere camı olmadığı için kartonla soğuk gelmesini engellemeye çalışıyorum. Elektrik ve su olmadığı için mum ışığında oturuyorum. Geceleri tek başıma uyumaya korkuyorum. Nereye yardım için başvursam destek alamadım. Ev sahibimiz kirayı ödeyemediğimiz için evden atacağını söylüyor. Buradan çıkarsam ikizlerimle nasıl parklarda yaşayacağımı bilmiyorum."

ASUMAN İLE YAĞMUR’A YARDIM ELİ UZANDI

Adana’da elektriği ve suyu kesik, tek odalı evde anne Vicdan Özkılıç ile yaşam mücadelesi veren 40 günlük ikizler Asuman ve Yağmur’a hayırseverler, süt, mama, bebek bezi ve kıyafet gönderdi. Adana Valisi Mustafa Büyük’ün de talimatı doğrultusunda Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile İl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı birer ekip göndererek anne Vicdan Özkılıç ile ikizlerinin yaşam şartlarını inceledi. Valilik yetkilileri, anne Vicdan Özkılıç’a çocuk başına nakdi yardımı yapılacağını açıkladı.

’ÇOCUKLARIMIN KARNI DOYUYOR’

Vatandaşlar da Vicdan Özkılıç’ın yardım çağrılarına kayıtsız kalmadı. Çok sayıda vatandaş Asuman ve Yağmur’a çocuk bezi, süt, mama, çocuk arabası ve kıyafet gönderdi. Türk Kızılayı Adana Şubesi de aileye acil ihtiyaçları olan gıda, giysi, temizlik ve hijyen malzemelerinden oluşan yardım paketleri getirdi. Anne Vicdan Özkılıç, kendilerine yardım eli uzatanlara teşekkür ederken, "Çok şükür çocuklarımın karnı doydu. Keyifleri yerine geldi" dedi.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;