'Bedeli çok ağır olur'

Amerikalı rahip Terry Jones'un 11 Eylül'ün yıldönümünde Kur'an-ı Kerim yakma planı, Pakistan'da düzenlenen bir gösteri ile protesto edildi. Göstericiler Amerikan bayrağını ateşe verdi. Gösteriye yaklaşık 4 bin kişi katıldı

Cuma, 10 Eylül 2010 - 05:00

'Bedeli çok ağır olur'

Dünya diken üstünde

Amerika’nın Florida eyaletindeki küçük bir Protestan kilisesinin rahibi olan Terry Jones, halen tüm dünyayı ayağa kaldıracak olan küstah planından vazgeçmedi. Amerika New York’taki ikiz kulelere El Kaide’nin yaptığı saldırının 11 Eylül’deki yıldönümünde Kuran’ı Kerim yakacağını açıklayan rahip yüzünden dünya diken üstünde. Ortadoğulu siyasi ve dini yetkililer, Kur’an-ı Kerim yakmanın bedelinin Amerika için ağır olacağını bildirdi.

188 ülkeye terör uyarısı

El Ezher Üniversitesi’nin ileri gelenlerinden Şeyh Abdül El Moati El Bayumi, “Eğer Amerikan hükümeti bunu durduramazsa, ABD ile İslam dünyası arasındaki ilişkiler yıkılır” ifadesini kullandı. Uluslararası Polis Teşkilatı Interpol, Kur’an-ı Kerim yakma planı uygulanırsa artan terör saldırıları riski konusunda hükümetleri uyardı. Uyarı 188 ülkeye yapıldı. Amerika Dışişleri Bakanlığı da, büyükelçiliklerini olası saldırılara karşı uyardı.

‘Daha fazla cinayet işlenir'

 Irak Başbakanı Nuri El Maliki, “Kur’an-ı Kerim yakma, daha fazla cinayet işlemek için aşırı dinci militanlara bahane olacaktır. Kesinlikle durdurulmalıdır” dedi. İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, “Müslümanların kutsal değerlerine geçmişte hakaret eden Salman Rüşdi ve Avrupalı kimi karikatüristlere yasal işlem yapılmış olsaydı, bugün böyle bir olaya şahit olmazdık” dedi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun ise “Bu hareketler hiçbir din tarafından bağışlanamaz” dedi.