Belge tartışması nasıl başladı?

İçinde 'AKP ve Gülen'i Bitirme Planı'nın bulunduğu bildirilen 'İrticayla Mücadele Eylem Planı' belgesinin fotokopisi Türkiye'yi karıştırmıştı. Şimdi belgenin orjinali ve ortaya çıkış şekli tartışılıyor...

28 Ekim 2009, Çarşamba 11:52
A A

İrticayla Mücadele Planı, Taraf gazetesinin 12 Haziran 2009 tarihli sayısıyla gündeme gelmişti. 'AKP ve Gülen'i Bitirme Planı' başlıklı haberde, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında, bir şüphelinin ofisinde yapılan aramada ele geçirildiği iddia edilen bir belgeye istinaden, Genelkurmay Harekat Başkanlığı Bilgi Destek Dairesi 3. Bilgi Destek Şube Müdürlüğü'nde 'İrtica ile Mücadele Eylem Planı' adı altında bir çalışma yapıldığı belirtiliyordu.

Çalışmayı içeren belgenin altında 3. Bilgi Destek Şube Müdürü Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek'in paraf ve imzasının bulunduğu iddia edilmiş ve belgeye ait fotokopiler yer almıştı.

Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı, haziranda ortaya çıkan “İrtica ile Mücadele Eylem Planı”nın orijinali olmadığı için kovuşturmaya gerek görmemişti.

İrtica İle Mücadele Planı" iddialarıyla ilgili ifadesi istenen Albay Dursun Çiçek "örgüt üyeliği" suçlaması ile tutuklanmış ve Hasdal Askeri Cezaevi'ne konulmuştu. Kurmay Albay Dursun Çiçek tutuklanmasının ardından 24 saat geçmeden avukatlarının tutukluluğa yaptığı itiraz üzerine tahliye edilmişti.

ASIL BELGE MEKTUPLA GELDİ

Edinilen bilgilere göre 'İrticayla Mücadele Eylem Planı' başlığını taşıyan 4 sayfalık belgenin orijinali, muvazzaf bir subay tarafından Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılara posta yoluyla ulaştırıldı. Çiçek'in ıslak imzasının yer aldığı belgeyi gönderen subay, ihbar mektubunda ise çarpıcı bilgiler verdi.

Dün konuyla ilgili açıklama yapan İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı, belgenin orijinali olduğu öne sürülen belgenin 12 gün önce isimsiz olarak Ankara’dan posta yoluyla soruşturma savcılarına gönderildiğini söyledi. Belgeyi basına kimin verdiğini bilmediklerini, kim veriyorsa bu üst düzey biri de olsa ortaya çıkarılmasını istediklerini kaydeden Çolakkadı, “Tartışmalardan bizim soruşturmamız zarar görüyor” dedi.

‘HEMEN ZABIT TUTTUK’

Turan Çolakkadı, “Belge gelir gelmez zabıt tuttuk. Adli Tıp ve kolluk güçlerine usulen gönderdik. Emniyet de bu
soruşturmayla ilgili olarak fezleke hazırlayacak. Adli Tıp’ın da kendi yapacağı işlemler var” dedi. Çolakkadı,
“Belgenin 25 gün önce kendilerine ulaştığı” yönündeki iddiaların doğru olmadığını ve bunların kendilerini
rahatsız ettiğini söyledi. Çolakkadı “Genelkurmay’a ne gönderildi?” sorusuna “Mutlaka yazışma oluyor” karşılığını verdi.

ASKERİ SAVCILIK BELGEYİ İSTEDİ

Belgenin ıslak imzalı orjinalinin ortaya çıkmasıyla yeniden soruşturma başlatan Askeri Savcılık, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan belgenin orijinalini istedi. Askeri Savcılık belgeyi Emniyet ve Jandarma Kriminal Laboratuvarları’nda inceletip ‘orijinal belge ve orijinal imza’ olup olmadığını öğrenecek.

ŞİMDİ NE OLACAK?

İhbar mektubunda belgenin orijinali ile birlikte 6 Silahlı Kuvvetler personelinin adı geçiyordu. Genelkurmay, pazartesi saat 13.30 itibarıyla 6 kişi için soruşturma başlattığını duyurmuştu. Askeri Savcılık, belgenin orijinal olduğuna kanaat getirirse Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ’dan 6 kişinin yargılanması için izin isteyecek.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;