'Ben o zaman Atatürkçüydüm!'

Şarkıcı Serdar Ortaç, 1999 yılında MGD gecesinde Ahmet Kaya'ya yönelik protesto ile ilgili olarak ''Merve Kavakçı'ya yapılan protesto ile bizim Ahmet Kaya'ya yaptığımız protestoyla aynı. O gece 3-5 kişilik bir grup 10. Yıl Marşı'na geçmem için beni kışkırttı. Ben o zaman Atatürk aşığıydım, fanatiğiydim'' dedi

30 Kasım 2013, Cumartesi 11:19
A A

1999 yılındaki Magazin Gazetecileri Derneği gecesinde "Kürtçe şarkı söyleyeceğim ve klip çekeceğim. Bu ülkede bunu yayınlayacak onurlu insanlar olduğunu biliyorum" sözleri üzerine Ahmet Kaya protesto edilmişti. Kaya, bu olaydan sonra Fransa'ya gitti ve 1.5 yıl sonra vefat etti.  O gece orada bulunanlardan Serdar Ortaç da Beyaz TV'de yayınlanan 'Dinamit' programına konuk oldu ve o geceye dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Ortaç, programda şunları söyledi:


KAVAKÇI'YA YAPILAN'I BİZ DE KAYA'YA YAPTIK


''Merve Kavakçı'ya yapılan protesto ile bizim Ahmet Kaya'ya yaptığımız protestoyla aynı. O gün Meclis'te Merve Kavakçı'ya yapılan protestoyu gördüm, aynıydı. Ben artık insanları ayırmak istemiyorum. Ben linç demiyorum. Protesto diyorum. Lincin anlamı bu değildir. O gecenin ana aktörü olarak o zamanlar 23 yaşında olan bir insan olarak bu olaylardan çok rahatsızım.

HER ŞEY BİR ANDA GELİŞTİ


Ahmet Kaya'ya bir antipatim yoktu. Olmam için de bir sebep de yoktu. Orada her şey bir anda gelişti. Benim orada Padişah şarkısının söylememin belli bir anlamı da yok. Orada ellerin derken ben Kürtleri kastetmedim. O dönem zaten Kürt çayı bile denmiyordu.

BENİ KIŞKIRTTILAR


O gece 3-5 kişilik bir grup 10. Yıl Marşı'na geçmem için beni kışkırttı. Ben o zaman Atatürk aşığıydım, fanatiğiydim. Şarkıda Atatürk geçirmemin sebebi de odur.

ÇOK MESAJ ATTIM AHMET KAYA'YA AMA HEP GÖNDERİLMEDİ CEVABI GELD
İ


Ahmet Kaya keşke ölmeseydi. 16 yıldır hapsi isteniyordu kalbi dayanmadı. Ben o dönem çok mesaj attım hem Ahmet Kaya'ya hem de Gülten hanıma. Ama hep gönderilmedi diye mesaj geldi.''

5

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;