Benzin zamlandı, 5 araçtan 2'si LPG'li oldu

Türkiye'de son 1 yılda yapılan zamlarla, 3.87 lira olan benzinin litre fiyatının 4.80 liraya kadar yükselmesi üzerine LPG'li araç ortalaması yükseldi

06 Kasım 2012, Salı 10:02
A A

Dünyada en pahalı benzini kullanan ülkelerin başında gelen Türkiye’de LPG’ye dönüşüm hızla yükseliyor. Antalya’da araçlara LPG dönüşüm sistemleri yapan bir firma, birçok araca LPG sistemi taktı. Son bir yılda yapılan zamlarla benzinin 3.87 olan litre fiyatının 4.80 liraya kadar yükselmesi üzerine toplu araç sahibi firmalar da LPG’ye geçişe başladı.

Son bir yılda akaryakıt fiyatlarının yüzde 20 arttığına dikkat çeken Uludağ Otogaz sahibi Özkan Sümer, çok sayıda lüks aracın yanı sıra firmalardaki araç filolarına da yoğun şekilde LPG sistemi takmaya başladıklarını söyledi.

BENZİNLE LPG ARASINDAKİ FİYAT FARKI 45-50

Benzinle LPG arasındaki fiyat farkının yüzde 45- 50 oranlarında olduğunu belirten Sümer, "Tüm Otogaz Montajcılar Derneği’nin verilerine göre aklınıza gelebilecek her türlü lüks araçlarda dahil Türkiye’deki her benzinli 5 araçtan 2’si LPG’ye geçmiş durumda.

Bu oranın kısa sürede daha da yükselmesini bekliyoruz. Çünkü artık birçok büyük firmada araç filolarını LPG’ye dönüştürüyor ya da yeni alınan araçlar daha ucuz olduğu için benzinli alınarak LPG taktırılıyor" dedi.

Özkan Sümer, LPG’ye dönüşümün en büyük nedeninin akaryakıt zamları olmakla beraber, temiz çevre açısından da otogazın önemli olduğuna dikkat çekti.

Antalya’da geçen hafta 4.80 liraya kadar yükselen benzinin litresi bugün 4.65 liradan satılıyor.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;