Benzine yeni zam geliyor

Litresi 4 TL'yi aşan benzinde, yeni bir zam kapıya dayandı. Ham petrol ve kurdaki artış, TÜPRAŞ'ın maliyetlerini etkiledi

Cumartesi, 25 Aralık 2010 - 11:10

Benzine yeni zam geliyor

Benzinde yeni bir zam kapıya dayandı. Hükümet, dağıtım şirketlerinden indirim beklerken, uluslararası piyasalarda yükselen ham petrol fiyatı ve dolar kurundaki artış benzinde 2-3 kuruşluk yeni bir zammı gündeme getirdi.

Benzinin litre fiyatının 4 TL’ye dayanması (97 oktan) sonrasında geçen hafta Ankara alarma geçti. Üst üste gerçekleştirilen toplantılarda, ilgili taraflar gerekçeleriyle artışı masaya yatırdı.

Enerji yönetimi, TÜRPAŞ ve dağıtım şirketlerinden indirim beklediği mesajını verdi. TÜPRAŞ, 2-3 kuruşluk bir indirim yaptı. Dağıtım şirketleri, herhangi bir adım atmadı.

MOTORİNE ZAM

Benzini, motorin zammı izledi. Motorine yapılan 8 kuruş zam, dikkatlerin bir anda akaryakıt fiyatlarına odaklanmasına yol açtı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ve TÜPRAŞ kaynaklarından alınan bilgiye göre benzinde yeni zamlar gündeme gelebilir.

Kaynaklar, ham petrol fiyatlarının arttığını, dolar kurunun da yükseldiğini belirterek, “Bu artışlar, rafineri marjını son aşamaya getirdi.

TÜPRAŞ’ın, limanda teslim birim ürün maliyeti 0.99 kuruştan, 1.02 kuruşa kadar çıktı. Kısa süre içinde benzine yeniden 2-3 kuruşluk zam söz konusu olabilir” bilgisini verdi.