Beratcan Karakütük davasında anne ve sevgilisi hakkındaki karar onandı

İstinaf mahkemesi, İstanbul Tuzla’da cesedi bulunan 10 yaşındaki Beratcan Karakütük davasında, çocuğun annesi Türkan Karakütük’ün beraatine ilişkin verilen kararla, annenin sevgilisi Ersin Kaşıkçı’ya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını onadı.

11 Kasım 2017, Cumartesi 09:25
A A
Kartal’da kaybolduktan sonra Tuzla’da cesedi bulunan 10 yaşındaki Beratcan Karakütük davasında, Beratcan’ın annesinin sevgilisi Ersin Kaşıkçı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılırken, annesi Türkan Karakütük hakkında beraat kararı verilmişti.

Taraflar avukatları aracılığıyla karara itiraz ederek istinaf kanun yoluna başvurdu. İstinaf mahkemesi dosya üzerindeki incelemesini tamamlayarak, yerel mahkeme tarafından verilen kararı onadı.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1’inci Ceza Dairesi tarafından verilen kararda,usul ve esasa ilişkin herhangi bir aykırılığın bulunmadığı belirtilirken, delil ve işlemlerde herhangi bir eksiklik olmadığı, ispat bakımından değerlendirmenin yerinde olduğu kaydedildi.

Yerel mahkeme tarafından verilen kararda herhangi bir isabetsizliğin görülmediği vurgulanırken, hükmün yasaya ve hakkaniyete aykırı olduğuna ilişkin istinaf nedenleri yerinde görülmediğinden istinaf talebinin reddine karar verildiği anlatıldı.


 

NE OLMUŞTU?


İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Beratcan Karakütük’ün ölümüne ilişkin başlatılan soruşturma servis şoförü Ersin Kaşıkçı gözaltına alınmış ve Kaşıkçı’nın Beratcan’ı bir su kuyusunda boğduğu ve annesiyle ilişkisinin bulunduğu ortaya çıkmıştı. Soruşturmanın tamamlanmasıyla Ersin Kaşıkçı hakkında "beden veya ruh bakımından kendini savunamayacak kişiyi tasarlayarak canavarca hisle eziyet çektirerek öldürme" ve "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçundan, anne Türkan Karakütük hakkında ise "kasten adam öldürmeye azmettirme" suçundan dava açılmıştı.
 

İSTİNAF MAHKEMESİ NEDİR?


İstinaf mahkemesi; yargısal anlamda denetimin sağlanmasını amaçlayan mahkemelerdir. Yargıtay ile ilk derece mahkemelerin arasında yer almaktadır. Bu mahkemeler sayesinde; bir mahkemenin verdiği karar bir üst mahkemede yeniden ele alınacak. Değerlendirilme sonucunda gerekli görülen hallerde dava yeniden görülecek ve yeniden delil toplanarak, ifadelere, tanıklara başvurulacak.

İstinaf; yeni bir başlangıç ya da sözün girişi anlamına gelmektedir. İstinaf mahkemeleri de bu bağlamda davayı yeniden başlatan mahkeme olarak görev yapacaktır.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;